10 czerwca zaćmienie Słońca nad Polską

Zaćmienie Słońca/Foto. Częstochowskie Towarzystwo Astronomiczne

Mało jest zjawisk kosmicznych, które są tak spektakularne oraz budzą tak wielkie emocje. Zaćmienie Słońca od tysiącleci zadziwia oraz przeraża zwykłych ludzi, kiedyś zwiastun apokalipsy, obecnie niezwykły fenomen, dostarczający rozrywki tysiącom obserwatorów. Zaćmienie roku 2021, chociaż niepełne, będzie możliwe do zaobserwowania także w Polsce!

Więcej na temat zaćmienia Słońca mówi Ryszard Rejment, prezes Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, tłumacząc skąd fenomen zaćmienia Słońca. To ma miejsce wtedy, kiedy osie obrotu Słońca, Ziemi i Księżyca znajdują się w równej linii względem siebie, dokładniej kiedy Księżyc “wchodzi” swoją orbitą między Ziemię a Słońce. Zjawisko to jest dosyć rzadkie, około trzy razy na rok, a to dlatego, że oś obrotu Księżyca nie jest równa osi obrotu Ziemi względem Słońca, Księżyc krąży wokół naszej planety pod kątem. Ciekawostką jest to, że rozmiary naszego satelity oraz odległość w jakiej się znajduje od powierzchni Ziemi sprawiają, że tarcza Słońca i tarcza Księżyca mają niemalże identyczny promień i rozmiar.

O której godzinie możemy się spodziewać jutrzejszego zaćmienia? Ryszard Rejment podaje dosyć dokładne liczby, dla Częstochowy zaćmienie rozpocznie się o godzinie 11:53, apogeum będzie miała miejsce o 12:47, natomiast koniec zaćmienia to już godzina 13:44.

Jeszcze do niedawna do obserwacji takich zjawisk kosmicznych zwykli ludzie używali przydymionych szyb lub kilku nałożonych na siebie sztuk okularów przeciwsłonecznych. Czy taka ochrona działa? Według astronoma jedyne, co nam pozostanie po takiej obserwacji zaćmienia, to nie miłe wspomnienia, ale ślepota. Najlepszymi sposobami domowego obserwowania zaćmienia Słońca, jest patrzenie przez szło hełmu spawacza, ciemna płytka o numerze 12 lub 13. Ewentualnie można skorzystać z filtru ND 50.

Dodatkowo jak informuje prezes częstochowskiego oddziału astronomów, wszyscy zainteresowani kwestią obserwacji zaćmień mogą uczestniczyć w ich wycieczkach po całym świecie. Najbliższa okazja będzie związana z całkowitym zaćmieniem Słońca w Hiszpanii, w roku 2026. W przypadku Polski całkowite zaćmienie będzie możliwe do zaobserwowania dopiero 7 października… 2135 roku. Miejmy więc nadzieję, że czwartkowe niebo będzie bezchmurne.

Poniżej film, prezentujący pokaz slajdów z ostatniego częściowego zaćmienia Słońca w Polsce:

 

 

Zaćmienie Słońca/Wideo. Częstochowskie Towarzystwo Astronomiczne

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content