Już od przyszłego tygodnia pierwsze występy przed publicznością

Fot. Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Od 21 maja będzie można uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Jest to efekt korekty planu wychodzenia z obostrzeń, jaką rząd ogłosił podczas środowej konferencji prasowej.

W związku z tym odżywają również częstochowskie instytucje kultury. Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej opowiada o planach koncertowych na najbliższy czas:

W piątek o godz. 19:00 w przyszłym tygodniu, myślę, że dość atrakcyjny program: słynna, niedokończona symfonia Franciszka Schuberta i równie słynna, 40-sta symfonia g-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Okazuje się, że zespół Filharmonii bardzo szybko się zaadaptował do niespodziewanych zmian kalendarza covidowego i już na przyszły tydzień planuje szereg wydarzeń:

W następnym tygodniu również myślę, ciekawy repertuar. Mianowicie koncert na dwa fortepiany z udziałem orkiestry symfonicznej. Młodzi wykonawcy, studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, niemniej jednak na bardzo wysokim poziomie. Ich program również bardzo atrakcyjny, lekki i piękny, a mianowicie koncert na dwa fortepiany Francisa Poulenca. To utwór bardzo rzadko wykonywany na polskich estradach, a szkoda, bo jest to perełka. Całości dopełni również lekka, pogodna, wręcz mozartowska Symfonia No.5 Franciszka Schuberta w tonacji b-dur.
– dopowiada dyrektor filharmonii.

Również Teatr im. Adama Mickiewicza zamierza skorzystać z rządowej korekty. Robert Dorosławski, dyrektor teatru, mówi o planach na sobotę 22 maja:

Wspólnie z aktorami, właściwie z takiej naszej wspólnej inicjatywy stwierdziliśmy, że uruchomimy taki koncert pomocowy dla aktorów, żeby oni w końcu mogli zacząć grać i zarabiać jakiekolwiek pieniądze, bo ten przestój jest już bardzo, bardzo długi. Pani Teresa Niedzielska zaoferowała się, że zbuduje z całym zespołem artystycznym naszego teatru taki „Koktajl sceniczny”, który pokażemy na naszym podwórku teatralnym. W sytuacji, w której już możemy wpuścić Państwa na naszą widownię oczywiście nie będziemy tego realizować na podwórku. Postanowiliśmy nie wycofywać się z tego koncertu. 22-go maja zapraszamy serdecznie, tym razem w większej ilości, bo możecie Państwo do nas przyjść w ilości 190 osób nawet, bo tyle możemy wpuścić na naszą dużą widownię. I pokażemy ten teatralny, sceniczny „Koktajl aktorki”, z udziałem wszystkich naszych aktorów.

To jednak nie jedyne plany częstochowskich aktorów. Począwszy od soboty 23 maja, przez cały następny tydzień będzie co oglądać na deskach Teatru Mickiewicza. Robert Dorosławski uzupełnia:

23-go maja, w niedzielę pokażemy „Cudowną terapię”, bo wiemy, że Państwo na nią czekacie. Nie musicie czekać już do czerwca. Możecie przyjść nieco wcześniej. Na dzień matki 26 maja zagramy „Zaczarowanego konia – piosenki lat 50-tych”. Ten koncert, który zrealizowaliśmy jeszcze w ubiegłym sezonie i który cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Zagramy też dodatkowe przedstawienie „Fałszu” w reż. André Hübnera-Ochodlo w piątek. Bardzo serdecznie Państwa zapraszam: 22 maja „Koktajl sceniczny” w wykonaniu całego zespołu artystycznego naszego teatru; 23 maja „Cudowna terapia”; 26 maja „Zaczarowany Koń – Piosenki lat 50-tych” i koniec tygodnia wypełni nam „Fałsz”. A od niedzieli dzień dziecka i przychodzimy do teatru z najmłodszymi.

Obecnie na etapie konstruowania repertuaru jest także kino OKF Iluzja. Kierownik kina Iwona Kwincińska, zdradza nam, co możemy zobaczyć począwszy od piątku 21 maja:

Otwieramy 21 maja. W tej chwili przygotowujemy repertuar. Zaczynamy oscarowo – o to najwięcej widzów pyta w tej chwili. Pierwszym seansem będzie oscarowy „Sound of Metal” bo tym filmem zakończyliśmy przed lockdownem. Zdążyliśmy wyświetlić wtedy tylko jeden seans. Tak, że to będzie pierwszy seans po otwarciu. Będzie też oscarowy „Ojciec” i oscarowy „Nomadland”. Przypomnimy też „Obiecującą. Młodą. Kobietę.”, natomiast poza Oscarami nowy film Almodovara (to jest krótki metraż) „Ludzki głos”, ale do tego jest dołożona rozmowa z Almodovarem. I jeszcze jeden film: przedpremierowo oscarowy „Minari”. Premiera jest później, natomiast jeden seans przedpremierowy zagramy. Tak, że w tym pierwszym tygodniu „Ludzki głos”, „Ojciec”, „Nomadland”, „Sound of Metal”, „Minari” i „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”. I dla dzieci też oscarowy „Co w duszy gra”.

A zatem będzie się działo w Częstochowie. Jak mogliśmy usłyszeć, nieoczekiwana zmiana kalendarza tylko pobudziła kreatywność naszych artystów.

RG

Skip to content