Bieg/Foto. Muzeum Kresowe Częstochowa

Już w najbliższy piątek, 18 czerwca, w częstochowskim Parku im. Stanisława Staszica odbędzie się Bieg Orląt, inicjatywa mająca na celu upamiętnić wszystkich młodych obrońców Lwowa, którzy zginęli w 1918 roku. Akcja została zorganizowana przez Muzeum Kresowe Częstochowa.

Jak przekonuje główny organizator biegu Adam Kiwacki, prezes Muzeum Kresowego, jest to wyjątkowa inicjatywa, w której udział biorą tysiące dzieci z całej Polski, jednak większość uczestników, bo ponad dwa tysiące, to sami częstochowianie. Z powodu ograniczeń pandemicznych nie jest możliwym zorganizowanie wielkiego wyścigu na kilka tysięcy dzieci, dlatego alejami parku pobiegnie grupa reprezentacyjna. Reszta dzieci będzie biegła na swoich torach oraz boiskach.

Organizacja takiego biegu okazała się być wielkim wyzwaniem. Całymi latami Muzeum Kresów musiało przekonywać poszczególne placówki do wzięcia udziału w tej ogólnopolskiej inicjatywie. Jednak ostatecznie szkoły zdecydowały się dołączyć do akcji upamiętnienia młodych bohaterów.

Jak informują organizatorzy, bieg reprezentacyjny będzie można oglądać, a nawet kibicować poszczególnym dzieciom, bez żadnych problemów. Co więcej, organizatorzy zachęcają częstochowian do stawienia się i dopingowanie młodych biegaczy.

Bieg reprezentacyjny rozpocznie się o godzinie 11:00.

Skip to content