Kajakiem po Jurze Częstochowsko – Krakowskiej

Urokliwe krajobrazy, nieuregulowane koryta, słabo zasiedlone tereny w okolicach rzek oraz otaczające rzeki wysokie lasy, to tylko nie które z wielu atrakcji, jakie czekają na sympatyków spływów kajakowych. Region częstochowski daje tutaj wiele możliwości. Jedną z nich są spływy Wartą. Ciekawy kajakowy odcinek biegnie od Mstowa do Jeziorska. Długość tego fragmentu wynosi ok. 190 km. Za Działoszynem zaczyna się najładniejszy odcinek Warty płynący między innymi przez Załęczański Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Warty i Widawki. Płynie się korytem obfitującym w wyspy, zakola, i starorzecza. Na brzegu jest  dużo lasów, skarp czy wąwozów. W okolicy występuje  sporo zjawisk krasowych: jaskiń, ostańców, wywierzysk. Całość jest chroniona w ramach Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Sezon kajakowy zaczyna się około połowy czerwca i trwa najczęściej do końca sierpnia. Są oczywiście pasjonaci, dla których trwa on cały rok – mówi Szymon Matysiak organizator spływów.

Sporą popularnością cieszą się spływy weekendowe. Na każdej rzece odbywają się według tej samej, sprawdzonej formuły. Do pokonania jest też podobna ilość kilometrów. Trasy różnią się minimalnie stopniem trudności.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.