Kampania społeczna “Kromka chleba”

caritas (1)

Częstochowska Caritas chce zwrócić uwagę na problem głodu i niedożywienia. W niedzielę (20 września) ruszyła kampania społeczna „ Kromka chleba”. W Kościele Rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi Marek Bator, dyrektor Częstochowskiej Caritas poświęcił przygotowany chleb. Następnie wolontariusze Caritas AC oraz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia rozdawali go i zbierali datki na dożywianie dzieci w ramach działań charytatywnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Podobna akcja została przeprowadzona w kościołach św. Wojciecha przy ul. Brzeźnickiej oraz Narodzenia Pańskiego przy Alei Wolności.

Z danych statystycznych GUS wynika, że 130 tys. dzieci w Polsce cierpi z powodu niedożywienia. To 6% uczniów szkół podstawowych. Niemal ćwierć miliona (220 tys.) dzieci szkół podstawowych nie odżywia się w sposób właściwy dla ich prawidłowego rozwoju. Niezjedzoną, przeterminowaną lub kupioną w nadmiarze żywność wyrzuca 35 proc. Polaków, co oznacza blisko 9 ton żywności w skali roku. Najczęściej wyrzucanym produktem jest chleb.

Pieniądze pozyskane w ramach kampanii są przeznaczone na dożywianie dzieci z rodzin ubogich, często wielodzietnych, które uczęszczają do świetlic prowadzonych przez Caritas Częstochowską, pomoc doraźną osobom bezdomnym, wsparcie kobiet i dzieci w Domu Samotnej Matki oraz jadłodajni dla najuboższych.

Skip to content