Dziś (12 kwietnia) podczas Częstochowskiego Dnia Pamięci odbyła się uroczystość – według ceremoniału wojskowego – upamiętniająca poległych Polaków związanych z bolesną historią Katynia i krwawymi wydarzeniami II wojny światowej. Uczestnicy spotkali się na Placu Katyńskim o godz. 10.00.
Wśród zgromadzonych znaleźli się przedstawiciele rodzin katyńskich, duchowieństwo, a także przedstawiciele częstochowskich szkół. Odczytano apel poległych, modlono się też za zmarłych. Modlitwie przewodniczył abp Wacław Depo – metropolita częstochowski oraz ks. mitrat Mirosław Drabiuk – proboszcz prawosławnej parafii Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie. – To spotkanie dzisiaj jest dla mnie obowiązkiem. Modlimy się nie tylko za tych, którzy są naszego wyznania, ale wszystkich, którzy zginęli. Modlitwy nie można nikomu odmówić i dlatego chcemy dzielić się nadzieją Zmartwychwstania ze wszystkimi, bez względu na to kim byli i kim są – podkreślił abp Depo.
– Ważne żebyśmy pamiętali, że w Katyniu zginęło blisko 21 tys. oficerów, policjantów, ludzi, którzy reprezentowali polską kulturę. Tu w Częstochowie posadzone jest 80 dębów pamięci. Dzisiaj chcemy iść krok dalej i zachęcamy lokalne szkoły do adopcji bohatera i dębu pamięci, aby nie tylko od święta pamiętać o tych, którzy nie wahali się oddać życia za Ojczyznę – zauważył Rafał Piotrowski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie, który wraz z Zespołem Szkół Samochodowo-Budowlanych współorganizował uroczystości.
W obchodach wydarzenia “Katyń. Ocalić od zapomnienia” wzięli również udział przedstawiciele Częstochowskiej Rodziny Katyńskiej, która co roku przeżywa tamte trudne dla Polski dni. – Dla mnie ta uroczystość jest wielkim przeżyciem osobistym, bo tego dnia wspominam mojego dziadka, który zginął w Katyniu. Niestety nie poznałam go osobiście, znam go z opowiadań, listów, przekazu bliskich. Takie wydarzenia upamiętniające ofiary są potrzebne, aby młode pokolenie przejmowało o nich pamięć. Dobrze, że są takie wydarzenia – mówi Anna Bielecka, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie.
W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z dnia 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.