Każdego dnia ludzie znikają bez wieści

plac zabaw za wiki

Do zaginięć dochodzi każdego dnia, w każdym miejscu Polski i świata, a nie wszystkich ludzi udaje się odnaleźć. Ilość zagnionych wzrasta. W zeszłym roku na policję zgłoszono 19 tys. 617 takich przypadków, a za każdym z nich kryje się rodzinna i towarzyska tragedia. W 2012 r. zgłoszono prawie 18 tys. zaginionych, w 2011 r. ponad 15 i pół tys., a w 2010 prawie 14 i pół tys. To bardzo dużo. Mimo że policja z każdym rokiem odnotowuje wzrost efektywności swojej pracy i zmniejszoną ilość przestępstw, w przypadku zaginięć jest niestety inaczej.

Większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. Problem dotyczy nawet małych dzieci, do 7 roku życia. W zeszłym roku poszukiwano 481 najmłodszych, w 2012 r. 465, w 2011 r. tylko 151, a poprzednim okresie, w 2010 r., zaledwie 118. Aż 95 proc. dzieci (rozumianych jako osoby do 17 roku życia) w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów.

Policja to pierwsza instytucja, gdzie rodzice, małżonkowie, dzieci szukają pomocy w odnalezieniu bliskich. Ludzie znikają z różnych powodów – mówi Joanna Lazar z KMP w Częstochowie. [audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/08/zaginiecia-1.mp3]

Nie istnieje ścisły termin, kiedy można zgłaszać zaginięcie. Policja przyjmie każde zgłoszenie. [audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/08/zaginiecia-2.mp3]

Szczegółowe postępowanie mundurowych jest zależne od charakteru zdarzenia. Wyodrębnia się kilka kategorii osób zaginionych. [audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/08/zaginiecua-3.mp3]

Funkcjonariusze wobec powyższych osób podejmują natychmiast poszukiwania, sprawdzając, gdzie te osoby były ostatnio widziane, ustalając i przepytując grono znajomych, sprawdzając monitoringi. W zależności od sytuacji w poszukiwaniach bierze udział pies, płetwonurkowie czy prasa. Pozostałe osoby są inaczej traktowane, ponieważ bezpośrednio nic nie zagraża ich życiu. [audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/08/zaginiecia-4.mp3]

Mimo dużej skuteczności działan funkcjonariuszy, z czasem niknie nadzieje. Pomocne mogą się okazać działania niezależnych instytucji, które np. publikują fotografie zaginionych.

Dla przykładu, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA w zeszłym roku odnalazło 1135 osób, w tym 238 nieżyjących (52 samobójstwa). 76 osób odnaleziono w woj. śląskim. Rok wcześniej, w 2012, odnaleziono 1241 osób, w tym 262 nieżyjące (52 samobójstwa). 118 odnalezionych zgłoszono w woj. śląskim.

ITAKA akcentuje takie przypadki, jak porwania rodzicielskie – podejmowane choćby z powodu przemocy w rodzinie, z zemsty, przy mieszanych, międzynarodowych małżeństwach – czy osoby o nieustalonej tożsamości (NN), które mogły stracić pamięć w wyniku wypadku bądź choroby. Oczywiście w porównaniu z działaniami policji takie instytucje mają ograniczony zakres działania.

Warto zadbać o siebie również w trakcie witania pielgrzymów w tym tygodniu. W tłumie łatwo zgubić dziecko, można zasłabnąć ze zmęczenia lub ulec wypadkowi. Lepiej mieć przy sobie dokument tożsamości, a dziecku przypiąć breloczek lub wodoodporną opaskę z numerem telefonu. To może uchronić od dużych kłopotów.

Krzysztof Rygalik

Skip to content