Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie/fot. Radio Fiat

O temacie utworzenia kierunku lekarskiego w Częstochowie mówi się od dawna. Rozpoczęcie kształcenia przyszłych medyków związane jest jednak z kwestiami prawnymi, których regulacja trwać może sporo czasu. Zanim Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza przyjmie pierwszych adeptów, musi uzyskać uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie nauki o zdrowiu.

Pierwszy wniosek (z 2019 roku) Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego odrzuciło. Uczelnia ponowiła więc prośbę, a sprawa jest obecnie na etapie procedowania. Jak zapewnia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek – istnieje prawdopodobieństwo, że kierunek lekarski w Częstochowie rozpocznie działalność już na przełomie 2022 i 2023 roku:

– Szanowni Państwo, razem z ministrem zdrowia bardzo poważnie o tym rozmawiamy. Pandemia koronawirusa pokazała, że polskie kadry lekarskie są przeciążone. Mamy zbyt mało lekarzy. Potrzeba zatem radykalnego zwiększenia liczby miejsc na studiach lekarskich. Otwieranie nowych kierunków lekarskich na uczelniach, które zagwarantują standard kształcenia lekarzy, jest po prostu priorytetem dla państwa polskiego.

Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska tłumaczy, że wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego jest już właściwie gotowy:

– Zawiera wiele bardzo ważnych elementów. Są to deklaracje współpracy z placówkami medycznymi, w których studenci będą mogli odbywać zajęcia, oświadczenia osób tworzących kadrę przyszłego kierunku, a także ogromny program studiów. Zapewniam, że Uczelnia robi wszystko, aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia kierunku lekarskiego.

Stworzenie miejsca z przeznaczeniem do kształcenia przyszłej kadry medycznej wymaga nie tylko załatwienia spraw formalnych, ale również odpowiedniej infrastruktury. W tym celu Uniwersytet rozpoczął budowę Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, który stanowić ma kolejny krok do utworzenia kierunku lekarskiego:

– Ten obiekt powstaje z myślą o kierunkach na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Jeżeli otrzymamy uprawnienia do prowadzenia kierunku lekarskiego, umieścimy w budynku również odpowiednie pracownie i labolatoria. Jeżeli otworzenie kierunku lekarskiego przesunie się w czasie, budynek będzie służył coraz większej liczbie studentów na kierunkach Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Centrum będzie więc wzmocnieniem Uczelni w zakresie całej dziedzinie nauk medycznych. Perspektywicznie będzie również zabezpieczał kształcenie dla studentów kierunku lekarskiego.

Siedzibą Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu będzie obiekt przy ul. Chłopickiego na Tysiącleciu.

ABK

Skip to content