Kierowco, zadbaj o swój samochód

Fot. Radio Fiat/BNO

Zimą nasze samochody narażone są na działanie mrozu, większej wilgoci, śniegu czy soli drogowej. Żebyśmy mogli cieszyć się w pełni komfortem jazdy, bezpieczeństwem i sprawnością naszego auta, warto przygotować go do warunków atmosferycznych, które niebawem nas czekają.

Jak zaznaczają diagności, zanim średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, zadbajmy o kilka prostych rzeczy, a podróżowanie naszym autem będzie o wiele bezpieczniejsze. O co w pierwszej kolejności zadbać mówi Anna Konopnicka z firmy TAR-MAG:

Jeżeli chodzi o przygotowanie samochodu do okresu zimowego musimy się skupić na tym, aby wymienić opony na zimowe. Nie należy czekać, aż spadnie śnieg ponieważ wcześniej są przymrozki. Trzeba sprawdzić płyn do spryskiwaczy, należy dodać płynu zimowego, aby nie zmarzł. Należy skontrolować płyn chłodniczy czy ma odpowiedni płyn do minusowych temperatur. Ważną rzeczą, jest także sprawdzenie akumulatora. To są najważniejsze rzeczy, które pozwalają przygotować samochód zimy.

Dodatkowo zwróćmy też uwagę na rzeczy pozornie nieistotne i błahe. O zamarzniętych uszczelkach myślimy dopiero wtedy, gdy nie możemy dostać się do wnętrza swojego samochodu. Również przed sezonem zimowym umyjmy dokładnie nasz samochód. W ten sposób usuwamy wszystkie zabrudzenia, które mogłyby później zatrzymywać wodę i doprowadzać do jej zamarzania. Warto też zabezpieczyć nadwozie woskiem. O tym, na co jeszcze zwrócić uwagę w sezonie zimowym mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podkom. Sabina Chyra-Giereś:

Należy dostosować technikę prowadzenia pojazdów do warunków panują na drodze ponieważ mogą występować opady deszczu i śniegu. Warto skontrolować oświetlenie pojazdu. Należy sprawdzić stan ogumienia w samochodzie i rozważyć wymianę opon z letnich na zimowe. Pamiętajmy o tym, aby odśnieżyć cały samochód, jednak nie pozostawiajmy go na postoju z uruchomionym silnikiem w terenie zabudowanym.

Skontrolowanie samochodu przed zimą nie zabierze nam wiele czasu, a zagwarantuje większe bezpieczeństwo. Część z wymienionych czynności możemy wykonać sami, ale możemy również zlecić je specjalistom w warsztatach samochodowych.

KP