Fot. Radio Fiat

Mimo wielokrotnego informowania o problemie związanym ze skrzyżowaniem ulic Ogrodowej i Katedralnej Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie wydaje się tego problemu nie widzieć. Miejsce to zarówno tutejszym, jak i przyjezdnym kierowcom sprawiało i nadal sprawia bardzo dużo problemów.

Wszystko za sprawą nietypowej geometrii skrzyżowania oraz braku odpowiednich oznaczeń, które pomogłyby jasno nakreślić kierowcom pierwszeństwo i sposób poruszania się. W najniekorzystniejszej sytuacji są kierowcy, którzy wyjeżdżając z ul. Ogrodowej od strony katedry, chcą skręcić w prawo w ul. Katedralną.

– Skręcając z ul. Ogrodowej w prawo na ul. Katedralną wyjeżdżających z ul. Ogrodowej od strony Placu Daszyńskiego mamy po lewej stronie, a więc mamy przed nimi pierwszeństwo i z tego pierwszeństwa należy korzystać. U niektórych kierowców pokutuje pogląd, że jadąc ul. Ogrodową od Placu Daszyńskiego, mają pierwszeństwo. Kiedyś droga z pierwszeństwem przebiegała w sposób łamany, czyli była to droga z pierwszeństwem, ale jakiś czas temu nastąpiła zmiana organizacji ruchu – tłumaczył Krzysztof Kępa z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie.

Krzyżowanie ul. Ogrodowej i Katedralnej jest uważane za jedno z bardziej ruchliwych w Częstochowie. Zdaniem Macieja Hasika, rzecznika Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, skrzyżowanie to nie wymaga dodatkowych oznakowań, ponieważ wszystkie występujące tam znaki, zarówno poziome, jak i pionowe, czytelnie pokazują zasady ruchu w tym miejscu.

– Kiedy mamy skrzyżowania z nadmierną liczbą znaków to kierowcy, zamiast zajmować się spokojną jazdą, zajmują się analizą tych znaków. Łatwo przekroczyć tu niewidzialną granicę rozsądku. Wprowadzone jakiś czas temu modyfikacje poprawiły bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu. Możliwe, że niektórzy kierowcy jeżdżą jeszcze na pamięć – mówił Maciej Hasik z MZDiT w Częstochowie.

Od 2017 roku na skrzyżowaniu doszło do co najmniej 20 kolizji drogowych oraz dwóch wypadków, w których dwie osoby zostały poszkodowane. Czy w najbliższym czasie doczekamy się jakichś rozwiązań na tym krzyżowaniu? Zapewne przyjdzie nam na to jeszcze długo poczekać.

BNO

Skip to content