Wiosną i latem wzrost występowania kleszczy jest największy. Te pajęczaki są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Najbardziej dają o sobie znać właśnie teraz, w okresie maja i czerwca.

W odróżnieniu od komarów kleszcze potrzebują o wiele więcej krwi. W skrajnych przypadkach potrafią być przytwierdzone do swojego żywiciela aż do 15 dni. Po aktywności poza domem, kiedy wrócimy do mieszkania, należy obejrzeć całe swoje ciało – mówi lekarz weterynarii Olgierd Piotrowski:

Kleszczy mnóstwo jest w lasach, ale oczywiście również kleszcze są w miastach, między blokami, wszędzie możemy tego kleszcza złapać. Co możemy zrobić? Taką pierwszą rzeczą jest jednak, jeżeli idziemy gdzieś do lasu na wycieczkę, na spacer trzeba dokładnie obejrzeć się dlatego, że tego kleszcza zazwyczaj nie potrafimy poczuć. Kleszcz jeśli się wbija, znieczula dane miejsce i my po prostu nie czujemy, że tego kleszcza mamy. Więc zawsze po takiej wycieczce, po spacerze musimy dokładnie obejrzeć wszystkie miejsca na ciele, szczególnie te, które są odsłonięte.

Co trzeba zrobić w przypadku znalezienia kleszcza na naszym ciele? Trzeba go jak najszybciej usunąć:

Jeżeli tego kleszcza złapiemy my, nasze dziecko bardzo ważną sprawą jest aby go usunąć, żeby nie czekać. Jeśli kleszcz jest za długo wbity to może nas zarazić różnymi chorobami. Nie ma się czego bać, uważam że tego kleszcza możemy samemu usunąć. Jest to bardzo prosta sprawa i zmniejsza ryzyko zarażenia. Jeżeli tego kleszcza wyciągniemy sami, warto jest tego kleszcza dać do laboratorium do zbadania, na choroby odkleszczowe, aby wiedzieć czy ten kleszcz nie zagraża nam czy nie musimy iść do lekarza aby wziąć antybiotyk.

Borelioza nie jest jedyną chorobą, którą kleszcze poprzez ukłucie mogą przenieść na człowieka.

Chorób odkleszczowych jest całe mnóstwo, rzeczywiście borelioza jest taką bardzo znaną chorobą, która występuje. Ale jest jeszcze kleszczowe zapalenie mózgu i u zwierząt jest całe mnóstwo chorób, które są chorobami odkleszczowymi. Jest taka choroba babezjoza, która często kończy się niestety śmiercią zwierzęcia, więc musimy zwracać uwagę dlatego, że kleszcze niestety mimo tego, że są tak małymi zwierzętami, mogą powodować olbrzymie problemy zdrowotne u ludzi i u zwierząt.

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwom są szczepienia ochronne. Można je rozpocząć w dowolnej porze roku, jednak najlepiej zrobić to zimą lub wiosną, aby po przyjęciu dwóch dawek szczepionki uodpornić się jeszcze przed sezonem.

KKO

Skip to content