„Kochanowski” świętuje setne urodziny

Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie świętował we wtorek 24 maja jubileusz 100-lecia szkoły. „Kochanowski” jest jedną z najdłużej nieprzerwanie działających szkół w Częstochowie. Pamięta czasy okupacji niemieckiej i prześladowań, jakie spotykały nauczycieli w tym okresie. Szkoła dumnie rozpoczęła kolejne stulecie swojego istnienia.

Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście rozpoczęli świętowanie od Mszy św., której w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze przewodniczył o. Jan Poteralski. Dyrektor ZS im. Kochanowskiego, Mariusz Zawada nie ukrywa, że przybył wraz z uczniami i gronem pedagogicznym na Jasną Górę, żeby prosić Matkę Bożą o błogosławieństwo na kolejne lata działalności szkoły:

Obchodzimy 100-lecie szkoły. Co prawda jest to jubileusz przeniesiony, bo powinien być organizowany w 2021 roku, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy tego zrobić. […] Dostaliśmy błogosławieństwo papieża Franciszka na dalsze lata naszej pracy, dlatego czujemy się zobowiązani by powierzyć naszą szkołę Najświętszej Maryi Pannie i prosić Ją, aby nas napełniła energią na następny okres pracy.

Mariusz Zawada | 100-lecie ZS im. Jana Kochanowskiego | Fot. Radio Fiat

Jak 100-lecie istnienia szkoły odbierają uczniowie? Jak przekonują Natalia i Seweryn, jest to dla nich wielkim zaszczytem, że mogą uczestniczyć w tak ważnej rocznicy. Podkreślają także, że są pewni, że jeżeli chodzi o szkołę, to dokonali dobrego wyboru:

Myślę przede wszystkim, że jest to duży zaszczyt patrząc na fakt, że jest to stulecie szkoły, że możemy w tym uczestniczyć. Myślę, że dobrze się z tym czujemy i że dobrze wybraliśmy szkołę. /…/ Na pewno cieszymy się, że możemy dzisiaj reprezentować naszą szkołę w imieniu Jana Kochanowskiego.

100-lecie ZS im. Jana Kochanowskiego | Fot. Radio Fiat

Po Mszy św. na Jasnej Górze, świętowanie przeniosło się do Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II. Tam było miejsce na program artystyczny, krojenie tortu urodzinowego oraz przemówienia zaproszonych gości. Jednym z nich była Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty, która pogratulowała szkole dotychczasowego dorobku i życzyła, aby dyrekcja i nauczyciele dalej kontynuowali urzeczywistnianie swojej wizji:

Gratuluję wszystkich sukcesów, wszystkich osiągnięć i wszystkiego, czego ta szkoła, nauczyciele i Wy, cała społeczność szkolna dokonaliście. Życzę, żebyście Państwo byli razem i żebyście tę szkołę dalej mogli budować w takiej wizji, w jakiej ją widzicie.

Alicja Janowska / 100-lecie ZS im. Jana Kochanowskiego | Fot. Radio Fiat

Obchody 100-lecia Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego zostały rozłożone na dwa dni. Część oficjalna odbyła się we wtorek, natomiast w środę 25 maja świętowanie przeniesie się do murów szkoły. Co warto podkreślić, „Kochanowski” jest jedną z tych placówek edukacyjnych w Częstochowie, które zawsze chętnie angażują się w przedsięwzięcia edukacyjne i pomocowe, prowadzone przez grupy i wspólnoty częstochowskiego Kościoła. Jako redakcja oczywiście dołączamy do wszystkich gratulacji i życzeń na kolejne 100 lat istnienia szkoły.

Skip to content