W piątek, 12 sierpnia, policjanci przeprowadzają w całej Polsce akcję „Prędkość”. Celem inicjatywy jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzeganie ograniczeń prędkości.

O akcji mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Jak sama nazwa wskazuje, policjanci z drogówki przy wykorzystaniu dostępnego sprzętu czyli ręcznych mierników prędkości i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorem, będą zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy łamią przepisy i nie przestrzegają limitów prędkości. Nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych, dlatego policjanci cyklicznie organizują takie akcje i eliminują piratów drogowych.

Policja apeluje o rozsądek – przede wszystkim o przestrzeganie prędkości, ponieważ po jej przekroczeniu kierowca ryzykuje nie tylko utratą prawa jazdy, ale też i życiem.

– Pamiętajmy, że nie wolno wyprzedzać na przejściu dla pieszych, ani bezpośrednio przed nim. Niewolno też omijać pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem by ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Należy jechać z prędkością, która umożliwia panowanie nad pojazdem i utrzymywać bezpieczny odstęp od poprzedzających samochodów.

Przypominamy, że z aktualnym rozporządzeniem kierowcy, którzy przekraczają dozwoloną prędkość muszą się liczyć z wyższymi mandatami karnymi. Za przekroczenie prędkości grozi mandat od 50 zł do nawet 2,5 tys. zł.

Skip to content