Prokuratura Okręgowa w Częstochowie kontynuuje śledztwo w sprawie zabójstwa trzech osób, do którego doszło 10 lipca 2021 roku w miejscowości Borowce koło Częstochowy. W toku tego śledztwa prokurator przedstawił zarzut potrójnego zabójstwa 53-letniemu Jackowi Jaworkowi.

Jacek Jaworek jest obecnie poszukiwany Krajowym Listem Gończym, Europejskim Nakazem Aresztowania, a także tak zwaną Czerwoną Notą Interpolu. Jakie dotychczas zostały wykonane czynności odnośnie sprawy zabójstwa w Borowcach, wyjaśnia prokurator Tomasz Ozimek z częstochowskiej prokuratury:

– W toku dotychczasowego śledztwa wykonano szereg czynności procesowych mających na celu ustalenie stanu faktycznego oraz ustalenie miejsca pobytu podejrzanego. W toku dotychczasowego postępowania przesłuchano co najmniej 100 świadków, wśród nich są osoby najbliższe osób zamordowanych, a także osoby związane z podejrzanym, dodatkowo również osoby, które mogły posiadać wiedzę na temat relacji łączących zamordowanych z podejrzanym. Ponadto w toku śledztwa uzyskano wiele opinii biegłych. Są to opinie z zakresu medycyny sądowej, broni i amunicji, daktyloskopii, genetyki sądowej, a także informatyki.

Czynności prowadzone przez policję w zakresie poszukiwań Jacka Jaworka nie doprowadziły dotychczas do zatrzymania tej osoby. Na chwilę obecną w dalszym ciągu rozważane są dwie główne wersje:

– Pierwsza wersja śledztwa zakłada, że Jacek Jaworek żyje i ukrywa się przed organami ścigania gdzieś w Polsce, bądź poza granicami kraju. Natomiast według drugiej wersji śledczej Jacek Jaworek nie żyje, a jego zwłoki znajdują się w nieustalonym miejscu.

W związku z rozpatrywaniem drugiej wersji śledczej, w ostatnim czasie policja przeprowadziła szeroko zakrojone czynności poszukiwawcze w miejscowości Borowce. Brało w nich udział  kilkuset policjantów, wspieranych przez ratowników GOPR, żołnierzy WOT, mundurowych Straży Leśnej oraz strażaków OSP. Akcja nie przyniosła rezultatu. Prokurator Regionalny w Katowicach przedłużył śledztwo do 10 kwietnia 2023 roku, dlaczego – tłumaczy prokurator Tomasz Ozimek:

– Przyczyną przedłużenia śledztwa jest oczekiwanie na materiały, o które zwróciliśmy się w ramach międzynarodowej pomocy prawnej do władz amerykańskich. Materiały te dotyczą uzyskania od globalnej firmy internetowej, która ma siedzibę w USA, danych dotyczących logowania w systemie informatycznym. Te dane mogą mieć wpływ na ustalenia dotyczące przemieszczania się podejrzanego po dokonaniu zabójstwa.

Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu poszukiwanego, proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach – tel. 798 031 306, Komendą Miejską Policji w Częstochowie – tel. 47 858 12 55, albo z najbliższą jednostką Policji – telefon alarmowy 112.

Skip to content