Kolejne wsparcie Caritas dla bezdomnych

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej otrzymała w maju tego roku dofinansowanie w ramach programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na realizację działań interwencyjnych skierowanych do osób znajdujących się w kryzysie bezdomności. Prace postępują cały czas, a prysznicownia wraz z przebieralnią dla bezdomnych lada moment będzie ukończona.

Problem osób bezdomnych oraz ich higieny został zauważony w Częstochowie już wcześniej. Miejsce, w którym bezdomni będą mogli się umyć i przebrać było więc potrzebne. Mówi ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

– Wraz z Abp Wacławem Depo i z Wojewodą zrozumieliśmy temat, który jest związany z pielęgnacją osób bezdomnych. W Częstochowie jest potrzebna taka prysznicownia i przebieralnia. Nasi streetworkerzy chodząc po różnych miejscach mogą zaproponować bezdomnym, aby skorzystali z takiego miejsca, gdzie mogą się umyć, przebrać i zdezynfekować.

Prace wykończeniowe obiektu już trwają. Niedługo prysznicownie wraz z przebieralniami zostaną oddane do użytku, a streetworkerzy będą mogli rozpocząć swoją działalność:

– Zamontowano już kabiny i będziemy montować jeszcze sanitariaty. Myślę, że od najbliższych paru tygodni będzie można tam rozpocząć pracę. Bezdomnym trzeba też coś zaproponować – oprócz jedzenia ważna jest  higiena, która jest również higieną miasta Częstochowy.

Koszty realizacji tego projektu okazały się jednak być większe niż zakładano. Każde wsparcie jest więc mile widziane:

– Rzeczywiście to dzieło przekroczyło nasze sprawy dotycyjne. Musimy znaleźć pieniądze na pełne sfinalizowanie. Będę wdzięczny, jeśli społeczność częstochowska wesprze materialnie to dzieło.

Przebieralnia z węzłem sanitarnym będzie funkcjonowała w ramach Punktu Pomocy Doraźnej dla Osób Bezdomnych przy ul. Krakowskiej 80/2 w Częstochowie i prowadzona będzie pod nadzorem kadry Schroniska dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta.

WB

Skip to content