W czwartek 20 października o godz. 18.00 Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie na wykład Adama Kurusa pt. „Szkice z bojów Krakowskiej Brygady Kawalerii pod Kaletami i Woźnikami we wrześniu 1939 roku”.

O szczegółach mówi Adam Kurus historyk z oddziału IPN w Katowicach:

– Będzie to dziesiąty wykład z cyklu II Wojna Światowa w regionie Częstochowskim. Mówimy na nich o zapomnianych bohaterach, nieznanych epizodach, nowych faktach. Takimi wydarzeniami są działania Krakowskiej Brygady Kawalerii nie były doceniane, wręcz lekceważone w Polskiej historii. Powiemy o pierwszych dniach września z udziałem Krakowskiej Kawalerii.

W czasie wykładu będzie mowa o walkach 3 Pułku Ułanów Śląskich pod Koszęcinem i pod Kaletami. Prelegent opowie również o boju pod Woźnikami z udziałem całej Krakowskiej Brygady Kawalerii przeciwko niemieckiej II Dywizji Lekkiej:

– Powiem o karabinie przeciwpancernym, o którym jest dostępny film ze strzelnicy w Stanach Zjednoczonych, który prezentuje ostre strzelanie z oryginalnego, polskiego karabinu pancernego co jest unikatem. Zobaczyć oraz usłyszeć to nagranie, które jest spoza oceanu.

Będzie także mowa o uzbrojeniu dywizjonu pancernego, o polskich samochodach pancernych i czołgach rozpoznawczych. Przedstawione zostaną również zdjęcia archiwalne obrazujące polską kawalerię i jej uzbrojenie, oraz zdjęcia z września 1939 roku głównie niemieckie z terenu walk Krakowskiej Brygady Kawalerii.

Skip to content