Roboty drogowe | Fot. Radio Fiat

W związku z zakończeniem części prac przebudowy torowiska tramwajowego i planowanym rozpoczęciem działań na kolejnych odcinkach torowiska, Miejski Zarząd Dróg wydał komunikat o zmianach tras autobusów oraz zmianach ruchu w obrębie skrzyżowań objętych pracami.

Maciej Hasik, rzecznik częstochowskiego MZD informuje, jakie skrzyżowania zostaną otwarte w najbliższym czasie:

7 czerwca w poniedziałek otwarte dla ruchu zostaną skrzyżowania al. NMP z al. Kościuszki, ul. Jasnogórskiej z al. Kościuszki i Armii Krajowej oraz ul. Orzechowskiego z al. Wolności przy Dworcu PKS. 8 czerwca we wtorek, na swoje stare trasy przez al. NMP i ul. Orzechowskiego przy Dworcu PKS wrócą autobusy MPK, które podczas zamknięcia skrzyżowań jeździły objazdami.

Maciej Hasik poinformował także o zmianach związanych z rozpoczęciem następnych prac:

8 czerwca we wtorek, w związku z zamknięciem w następny dzień przejazdu przez torowisko w al. Jana Pawła II, autobusy MPK kursujące pierwotnie w al. Jana Pawła II zostaną skierowane do odwołania w obu kierunkach na trasy objazdowe przez al. NMP.

9 czerwca w środę częściowo zamknięty zostanie przejazd przez torowisko w al. Jana Pawła II (DK46). Zamknięta zostanie jezdnia północna (od strony Tysiąclecia)- 4 pasy ruchu. Ruch na wprost – kierunek Wieluń, oraz w lewo i w prawo odbywać się będzie po dotychczasowych „lewoskrętach”, co znacznie wydłuży czas przejazdu przez skrzyżowanie.

Ruch w przeciwną stronę w al. Jana Pawła II – kierunek DK1, będzie odbywał się bez zmian. Zachowane zostaną pozostałe relacje przejazdu przez skrzyżowanie.

Zamknięcie skrzyżowania torowiska z al. Jana Pawła II planowane jest na okres miesiąca. Rzecznik MZD podkreśla jednak, że jeśli po odsłonięciu infrastruktury wodociągowej okaże się, że wymaga ona remontu, prace budowlane na tym skrzyżowaniu mogą się przedłużyć o kolejny miesiąc. Wykonawca zapowiada, że prace potrwają maksymalnie do 20 sierpnia.

W związku z pracami w al. Jana Pawła II i utrudnionym ruchem w obrębie przebudowywanego skrzyżowania, MZD prosi także kierowców ciężarówek o unikanie tej drogi:

Z uwagi na powyższe, kierowcy przemierzający miasto tranzytem w ciągu DK46, proszeni są o omijanie powyższego zamknięcia, na przykład autostradową obwodnicą Częstochowy A1 – wjazdy i wyjazdy na węzłach Częstochowa-Północ, Częstochowa-Jasna Góra, Blachownia.

Przeciągające się prace remontowe torowiska nie umknęły także uwadze mieszkańców Częstochowy:

Miasto jest całe pokopane. Władza jak rządzi, no to tak ma. Na Niepodległości linia tramwajowa… nawet gdy jedzie Pan to tych ludzi nie widać. Po mojemu, to wydaje mi się ,że nawet tych ludzi brakuje do roboty dlatego to się wszystko tak przeciąga. /…/ Przejeżdżając tam, powiem, że jest fatalnie. Te przejścia dla pieszych przede wszystkim. Muszę długo szukać przejścia, żeby przejść w sposób bezpieczny. To jest bardzo uciążliwe. /…/ W godzinach przedpołudniowych i wczesnopopołudniowych to jest makabra. Można stać i stać bezustannie w korku. /…/ Te objazdy są przeciężkie. Wsiada się w autobus, zawsze się dojeżdżało tutaj, a teraz skręcają w Garibaldiego i człowiek wysiada nie wiadomo gdzie i musi dochodzić na nogach właściwie. /…/ Bieda tylko, że nie jeżdżą przez Aleję autobusy.

Szczegółowy opis zmian znajduje się w komunikacie Biura Inżyniera Ruchu.

RG

Skip to content