Budynek, mieszczący się u zbiegu al. Wolności i ul. Sobieskiego w Częstochowie nadal pozostaje bez inwestora, mowa tu oczywiście o Domu Księcia. Już od kilku lat wystawiany na sprzedaż przez miasto do dziś nie znalazł nabywców. Chociaż cena wywoławcza spada, kupców brak, a nieruchomość popada w ruinę. W pierwszym, nierozstrzygniętym przetargu, o którym pisaliśmy na początku stycznia, cena działek wraz z kamienicą wynosiła 10 mln 300 tys. zł. Kolejny przetarg ma się odbyć już 27 lutego, a cena wywoławcza to 7,5 mln zł.

Historię Domu Księcia przypomina Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy:

– Powstał około 1912 roku według projektu Adama Paprockiego na zamówienie wielkiego księcia Michała Romanowa. Nieruchomość jest objęta ochroną konserwatora zabytków, poprzez wpis do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Budynek jest decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wyłączony z użytkowania w latach 2017-2018. Przeprowadzono w nim na zlecenie spółki miejskiej niezbędne prace zabezpieczające. Dom Księcia położony jest w centrum miasta, jest w ofercie inwestycyjnej miasta Częstochowy. Budynek leży w strefie zabudowy usługowo-mieszkaniowej.

W poniedziałek 27 lutego odbędzie się przetarg Domu Księcia, a dodatkowo również przetargi dotyczące sprzedaży nieruchomości położonych przy ulicach Ogrodowej 7 i 9 oraz Przemysłowej 12 i 14. Więcej o tym mówi Marcin Breczko, inspektor Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowa:

– Cena wywoławcza Domu Księcia wynosi 7,5 mln zł brutto, a wadium – 1,5 mln zł brutto. Tego samego dnia zaplanowano także drugie przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Ogrodowej 7 i 9, oznaczonych w obrębie 148 jako działki numery 31/2 i 32, o łącznej powierzchni 0,1677 ha (cena wywoławcza 2 mln zł, wadium 400 tys. zł) oraz udziału w nieruchomościach zabudowanych przy ul. Przemysłowej 12 i 14 (cena wywoławcza 698 tys. zł, wadium 139 tys. zł). Termin wpłacenia wadiów to 23 lutego.

Przetargi odbędą się w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 – zaplanowano je o godz. 10.00 (nieruchomość przy ul. Ogrodowej 7 i 9), 10.20 (nieruchomość przy ul. Przemysłowej 12) oraz 10.40 (Dom Księcia).

Skip to content