Komunikacja i drapieżnictwo. Ferie w Muzeum

DSC01953

Sygnałach akustyczne, tańce godowe i kolory. To formy porozumiewania się ptaków. Cechy drapieżnika i formy obrony. To druga z poruszanych w Dziale Przyrody Muzeum Częstochowskiego kwestii. W czasie ferii dzieci mogą wziąć udział w warsztatach na jeden z dwóch specjalnie przygotowanych na ferie tematów. Prowadzone są również niezmienne, całoroczne zajęcia.

Zajęcia warsztatowe prowadzone są w oparciu o wybrane eksponaty z kolekcji ornitologicznej. Atrakcją jest również okaz orła przedniego Aquila chrysaetos. – Ptaki komunikują się w najrozmaitszy sposób. Od dźwięków, poprzez kolory, poprzez tańce godowe, wszelakiego rodzaju dotyk, także jest mnóstwo sposobów, o których będziemy dzieciom opowiadać, a później będziemy chcieli, żeby dzieci się z nami pobawiły i będą to różnego rodzaju warsztaty plastyczne, dla starszych mamy kwizy, krzyżówki, rebusy – mówi prowadząca, adiunkt w Dziale Przyrody Muzeum Częstochowskiego, Elżbieta Janik. – Drapieżnictwo jest elementem, który pozwala funkcjonować przyrodzie i z kolei na tych zajęciach będziemy się starali pokazać dzieciom nie tylko to, co jest dosyć brutalne. Budowa drapieżnika, jak wygląda jego dziób, pazury, czy jest zwinny, czy nie.

Jeżeli zachodzi taka potrzeba, młodzi ludzie mogą wziąć udział w innej tematycznie prelekcje. Dla przykładu dziś, we wtorek 16 lutego, odbywały się, wraz z pokazem eksponatów, zajęcia na temat owadów i pajęczaków.

Warsztaty przyrodnicze w ramach „Ferii w Muzeum” odbywają się przez dwa tygodnie, od 16 do 19 lutego oraz od 23 do 26 lutego. Zapisy prowadzi Muzeum Częstochowskie.

Krzysztof Rygalik

Skip to content