Komunikacja powiatowa rusza od 1 września

Transport pasażerski na siedmiu trasach powiatu Częstochowskiego zostanie uruchomiony w środę 1 września, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Na początku sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie podpisano umowę między przedstawicielami powiatu a wyłonionym w ramach przetargu przewoźnikiem z Korczyna, który będzie odpowiedzialny za linie łączące powiat w jedną sieć.

Więcej informacji nt. planu skomunikowania powiatu poprzez sieć autobusową przytacza radny powiatowy Adam Morzyk, który jest odpowiedzialny za tworzenie nowych linii: – Na początku uruchomimy 7 linii komunikacyjnych oraz dwóch przewoźników, m.in. częstochowski PKS. Ten będzie realizował kursy Częstochowa – Kruszyna oraz Częstochowa Kamienica Polska. Drugi, prywatny przewoźnik to połączenia: Częstochowa – Mykanów, Częstochowa – Kłomnice, Częstochowa – Dąbrowa Zielona, Częstochowa – Lelów,  Dąbrowa Zielona – Lelów. Wszystkie linie rozpoczną kursowanie 1 września.

Chociaż umowa ma obowiązywać przez cztery najbliższe miesiące, przedstawiciele powiatu mają nie tylko nadzieję, że taki system przewozów się utrzyma, a wręcz zapewniają, że jest to rozwiązanie, które zostanie z mieszkańcami na dłużej. Jak przekonuje Adam Morzyk: – Kiedy podejmowaliśmy decyzję o ustalaniu linii, nikt z nas nie miał w głowie, że jest to jakieś tymczasowe rozwiązanie. Przygotowaliśmy wszystko tak, jakby miało zostać z nami na dłużej.

Podpisana na początku sierpnia umowa dotyczy połączenia miasta z ościennymi gminami. Jedną z takich gmin jest Mykanów, której wójt Dariusz Pomada przedstawia jak w praktyce będzie wyglądać trasa autobusów komunikujących gminę z Częstochową: – Pierwsza linia będzie biegła od Częstochowy, przez Kiedrzyn, Wierzchowisko, Lubojnę, Lubojenkę, Radostków, Kokawe, na Mykanowie, dokładniej przed siedzibą gminy kończąc. Druga linia to Częstochowa, Rędziny, Rudniki, Widkowice, Borowno i dalej do Kruszyny.

Niemniej, nawet tak dobry projekt wymaga poprawek czy korekt, przede wszystkim biorąc pod uwagę realia komunikacyjne gmin. Zdaniem wójta Dariusza Pomady, w gminie Mykanów bez odpowiedniej organizacji po wprowadzeniu planu powiatu w życie, na jednej trasie może kursować ponad trzydzieści autobusów. Koniecznym jest złożenie odpowiednich propozycji poprawek, które uwzględnią już funkcjonujący od prawie roku na terenie gmin system komunikacyjny. Bez takowych linie będą się nie tylko przecinać, ale i dublować, co sprawia, że kursy staną się niezwykle drogie w utrzymaniu.

Pamiętać należy, że bilety zakupione na liniach powiatowych oraz gminnych póki co nie będą wykorzystywane wymiennie. Osoby korzystające z takich przesiadek będą musiały zakupić nowy bilet.

Skip to content