W auli Tygodnika Katolickiego Niedziela trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, poświęcony roli komunikacji w kontekście rozwoju, dorastania i wychowania młodego pokolenia. Organizatorami wydarzenia jest Instytut Niedzieli oraz Akademia Jagiellońska w Toruniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął m.in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Kongres zainaugurowano uroczystą Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. W słowie pouczenia abp Wacław Depo wspierając się słowami św. Łukasza Ewangelisty podkreślił, że bez względu na poziom kompetencji, nasza przydatność dla innych osób zależy w największej mierze od łaski Bożej:

Św. Łukasz powie wprost słowami modlitwy Jezusa: „Wysławiam Cię Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakrywasz te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiasz je prostaczkom” – To jest również światło na naszych drogach, drogach dzisiejszego spotkania i jutrzejszej pracy. Mówiąc o całym procesie wychowania zarówno w Kościele jak i całej naszej Ojczyźnie, to nie jest sprawa wykształcenia czy jakiegoś profesjonalizmu, ale tajemnicy osób i ich związania z łaską Boga, aby być darem dla innych.

Na koniec homilii Metropolita Częstochowski przypomniał też słowa poety Zbigniewa Herberta wskazując, że najważniejsze dzieła są naszym udziałem nie wtedy, kiedy jesteśmy do nich przygotowani, tylko gdy zostajemy do ich zrealizowania powołani:

„[…] Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch. Ocalałeś nie po to aby żyć – masz mało czasu – trzeba dać świadectwo. Bądź odważny gdy rozum zawodzi, bądź odważny w ostatecznym rachunku – jedynie to się liczy! […] Strzeż się jednak dumy niepotrzebnej, oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz, powtarzaj: Zostałem powołany – czyż nie było lepszych?” Przez macierzyńskie pośrednictwo Maryi zawierzmy wielkie dzieło wychowywania, nie tylko młodego pokolenia, ale nas samych, aby czyniono to w duchu prawdy i miłości.

Po Mszy św. uczestnicy Kongresu przeszli do siedziby Tygodnika Katolickiego Niedziela, gdzie odbywa się zasadnicza część wydarzenia. Abp Wacław Depo rozpoczynając pierwszy dzień obrad zwrócił uwagę na znaczenie wspólnotowej więzi, potrzebnej do pracy nad tak ważnymi obszarami jak wychowywanie młodzieży:

Najważniejsze jest dzisiaj spotkanie ludzi. Zaczęliśmy je od Eucharystii na Jasnej Górze, jako najważniejszego źródła wszelkiej mądrości i mocy, która jest od Ducha Świętego po to, żeby te wszystkie referaty zmierzały nie tylko ku rozjaśnieniu i analizie rzeczywistości, ale też dla formacji i wychowania człowieka.

Podczas otwarcia obrad głos zabrał także wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski, który zwrócił uwagę, że wysiłki wychowawcze rodziców muszą się uzupełniać z pracą, jaką wykonują nauczyciele w szkole:

Dobrze w duchu Katolickiej Nauki Społecznej zostało zadanie pytanie: „Jaki jest jeden z największych problemów cywilizacyjnych?” – kwestia otwarcia się pedagogów i rodziców na wyzwania wychowawcze, które są komplementarnym elementem roli rodziców i szkoły. […] Szkoła nie może zastępować rodziców i opiekunów prawnych, szkoła ma wspierać rodziców w tym procesie wychowawczym.

Celem Kongresu jest m.in. wypracowanie rozwiązań, dzięki którym uda się wyjść naprzeciw tym wyzwaniom cywilizacyjnym, przed którymi stoją obecnie rodzice, nauczyciele i wychowawcy. Jednym z elementów dyskusji była prezentacja raportu, dotyczącego jakości życia dzieci w Polsce, który zaprezentował Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka:

Będziemy prezentowali postawy rodziców: w jaki sposób postrzegają swoje dzieci ,w jaki sposób na nie wpływają, jak je wychowują, czy jesteśmy zbyt nadopiekuńczy czy zbyt wymagający? Myślę, że taka grupa specjalistów, pedagogów, profesorów i wychowawców to dobre grono do tego, żeby o tym debatować. Świat się zmienia o wiele szybciej niż poprzednio, nasze dzieci są zupełnie inne niż my byliśmy te 20 czy 30 lat temu. W innych warunkach dojrzewają i rozwijają się, inne są też bodźce, które do nich docierają. Myślę, że to jest dobre forum, żeby porozmawiać jaka jest komunikacja w rodzinie i w szkole, bo od komunikacji wszystko się zaczyna.

Pierwszy dzień obrad upłynął na dyskusjach eksperckich głównie pomiędzy przedstawicielami kilku uczelni wyższych, w tym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Drugiego dnia (w środę 30 listopada) okazję do zabrania głosu będą mieli praktycy pracy z młodzieżą, a zatem bp Andrzej Przybylski, były rektor Seminarium i wieloletni duszpasterz akademicki, Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich oraz Elżbieta Doroszuk, dyrektor częstochowskiego „WOM-u”.

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

Skip to content