Koncert dziękczynny „W Duchu Niepodległej”

Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w sobotę 23 listopada w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert dziękczynny pt. „W Duchu Niepodległej”. Wydarzenie wpisało się w obchody XXI Święta Muzyki w Częstochowie.

Idea koncertu narodziła się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie jako odpowiedź na rokrocznie organizowane koncerty patriotyczne z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada. Mówi Krzysztof Procajło, organizator koncertu i dyrygent:

Dzisiejszy koncert jest przede wszystkim dziękczynieniem Panu Bogu i Matce Najświętszej za opiekę i za odzyskanie 101 lat temu niepodległości. To jest swoiste dziękczynienie muzyczne w formie muzycznej, w formie słownej. W naszym koncercie przedstawiamy czternaście pieśni religijnych w zasadzie w jedynym swoim rodzaju opracowaniu na orkiestrę symfoniczną i chór oraz teksty narratora zaczerpnięte między innymi z Pisma Świętego.

Solistka Anna Kwilińska mówi o tym co skłoniło ją do wzięcia udziału w koncercie:

Myślę, że przede wszystkim miłość do muzyki bo to jest takim motorem tego wszystkiego. Moim zdaniem każdy z nas ma w sobie tę miłość do muzyki i pasję. Do uczestnictwa w tym projekcie skłonili mnie także ludzie, którzy tutaj działają, dlatego, że razem tworzymy fajny zespół, lubimy się, lubimy przebywać w swoim towarzystwie i to, że lubimy razem występować, że dobrze się czujemy i, że chcemy dalej pokazywać światu to czym żyjemy, że żyjemy muzyką, że żyjemy też wiarą. To o czym śpiewamy jest ważne, że śpiewamy o Bogu, o jego miłości. Myślę, że to nas łączy i to też mnie skłoniło, żeby tutaj zaangażować się w to dzieło.

W czasie koncertu wystąpił chór młodzieży z parafii wołomińskich z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej oraz solistki: Marta Dowalla, Natalia Kopacz, Anna Kwilińska, Zuzanna Lenkiewicz oraz Marta Okrój. Uroczystość poprowadził Jakub Bala.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Fiat i portal czestochowskie24.pl

PG