W czwartek 26 maja o godzinie 18 w jasnogórskiej bazylice odbędzie się Koncert Nadzwyczajny Pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpi Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, a dyrygentem będzie Maciej Tworek, który przez wiele lat współpracował z mistrzem Krzysztofem Pendereckim.

Dyrygent opowiedział o współpracy z mistrzem oraz nadchodzącej z Chórem Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum:

Pracowałem z nim bardzo długo. To było 18 lat. Oprócz bardzo intensywnej współpracy nawiązała się między nami przyjaźń, którą czułem się bardzo wyróżniony. Zaproszenie mnie do Częstochowy jako dyrygenta koncertu poświęconego właśnie Krzysztofowi Pendereckiemu, to także wielkie wyróżnienie. Równie ważne jest kto ten koncert wykonuje, a jest to Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, którym jestem oczarowany. Prezentują światowy poziom.

Program koncertu ułożony jest w sposób przystępny dla każdego. Do udziału zachęca Maciej Tworek:

Zachęcam bardzo, bo program będzie sprzyjał kontemplacji, żeby pomyśleć sobie o świecie głębszym niż ta nasza rzeczywistość, żeby się pomodlić przy okazji tych niezwykłych tekstów. Umieszczenie muzyki Pendereckiego w kontekście też innych kompozytorów europejskich tu polskich i estońskich, ale również muzyka francuska jeszcze bardziej ten wieczór ukwieci.

Wstęp na koncert jest wolny, a miejsca są nienumerowane. To wszystko już 26 maja o godzinie 18:00 w jasnogórskiej Bazylice.

Skip to content