Konferencja naukowa w archiwum częstochowskim

„Nasze wczoraj i dziś. Rola archiwów państwowych w budowaniu lokalnej pamięci historycznej (…)” to tytuł konferencji naukowej, która odbędzie się 15 października w siedzibie częstochowskiego Archiwum Państwowego. Z powodu sytuacji epidemicznej wydarzenie odbędzie się w tzw. trybie hybrydowym.

Więcej na temat wydarzenia mówi Elżbieta Surma-Jończyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Częstochowie:

– Tą konferencją chcemy uczcić Jubileusz 70-lecia istnienia Archiwum Państwowego w Częstochowie. W 1951 roku archiwum otrzymało swoją siedzibę oraz etat kierownika. Dlaczego konferencja? Chcieliśmy pokazać na przykładzie referatów, jak archiwa egzystowały kiedyś oraz w jaki sposób robią to obecnie.

Prelekcje wygłoszą pracownicy archiwów państwowych, innych instytucji, a także wykładowcy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza:

– Ze środowiska naukowego gościć będziemy dr hab. prof. UJD Julia Dziwoki, prof. dr. hab. Dariusza Złotkowskiego, dr. hab. prof. UJD ks. Pawła Wolnickiego, czy dr. hab. prof. UJD Jerzego Mizgalskiego. Obecne będą również osoby, które współpracują z nami na co dzień. Wśród nich obecny będzie Jacek Tomczyk z Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka, który także zapowiedział swoją obecność.

Konferencja naukowa rozpocznie się 15 października o godz. 10.00 w budynku przy ul. Rejtana 13. Transmisja z wydarzenia dostępna będzie na kanale YouTube oraz na profilu Facebook Archiwum Państwowego w Częstochowie.

ABK

Skip to content