Konferencja w sprawie chryzantem

Fot. gov.pl

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podsumowało akcję skupu kwiatów od handlarzy. Resort rolnictwa poinformował, że kwota wniosków o skup chryzantem od handlarzy i sprzedawców wynosi 84 miliony złotych.

Rośliny, które pierwotnie przeznaczone były do sprzedaży w Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, lecz ze względu na zamknięcie cmentarzy nie mogły zostać sprzedane. Skupem kwiatów zajmować się mają Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. O ilości kwiatów, które nie mogły zostać sprzedane mówi minister rolnictwa, Grzegorz Puda:

Jest to 7 mln sztuk kwiatów. 3,3 mln kwiatów doniczkowych i 3,7 mln kwiatów ciętych.

Chryzantemy przekazane zostaną tym samorządom oraz organizacjom pożytku publicznego, które wyrażą chęć otrzymania kwiatów. Wnioski o przekazanie kwiatów można składać jeszcze tylko dzisiaj, mówi wiceminister rolnictwa, Anna Gembicka:

Jeżeli są sytuacje, że w danym powiecie brakuje już kwiatów do odebrania. Należy zgłosić się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sąsiednim powiecie i do 16 listopada te kwiaty odebrać.

Całkowity budżet programu wsparcia dla hodowców i sprzedawców kwiatów wynosił 180 milionów złotych. Dotychczas dostarczono 5300 wniosków.

KP/IAR