Konflikt, który zmienił świat – obchody 78. rocznicy II Wojny Światowej

Na Placu Pamięci Narodowej w poniedziałek, 8 maja miały miejsce obchody, związane z 78. rocznicą zakończenia konfliktu, który objął swoją skalą niemal cały świat i pochłonął miliony ofiar. II Wojna Światowa w Europie oficjalnie zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, 8 maja 1945 r. o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego.

Jednym ze współorganizatorów obchodów na Placu Pamięci Narodowej był Związek Inwalidów Wojennych, z Włodzimierzem Chabrowskim na czele. Prezes związku zaznaczył, że celem wydarzenia jest przede wszystkim upamiętnienie zbrodni, która pociągnęła za sobą życia milionów, m.in. Polaków oraz Żydów:

Związek Inwalidów w Częstochowie jest rokrocznie współorganizatorem uroczystości rocznicowych. Poza dzisiejszym upamiętnieniem, współorganizujemy również obchody 1 września. Bardzo istotną uroczystość obchodzimy 12 kwietnia – mowa tu o powołaniu Związku Inwalidów, najstarszej w Polsce organizacji kombatanckiej. W tym roku świętowaliśmy 104. jubileusz. Oczywiście, nasz związek uczestniczy również w innych upamiętnieniach. Celem dzisiejszego wydarzenia jest upamiętnienie dnia zakończenia II Wojny Światowej. Skończyły się wówczas represje faszystowskie, niestety po nich nadszedł czas ucisku bolszewickiego. Jak co roku, czcimy zakończenie działań faszystowskich, które pochłonęły około 6 milionów ofiar po stronie polskiej i 4 milionów ofiar żydowskich.

Obecny podczas uroczystości Rafał Piotrowski, częstochowski naczelnik Wydziału Edukacji zauważył, że bardzo ważna jest pamięć o tym, co działo się w Polsce i na świecie przed kilkudziesięcioma laty. Podkreślił także, że chcąc zachować żywą pamięć o II wojnie światowej, należy angażować młodzież w upamiętnianie owych wydarzeń. Szczególnie gdy za naszą wschodnią granicą dzieją się rzeczy, które mogą mieć bezpośredni wpływ na przyszłość naszego kraju:

– Młodzież czynnie bierze udział w tych uroczystościach. Warto, abyśmy pamiętali o przeszłości, ale również szykowali się na ewentualną trudną przyszłość. Jak głosi starożytna sekwencja, jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. To ważne, aby potencjalny agresor nigdy nie odważył się na atak. Właśnie dlatego, wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministerstwa Obrony Narodowej. Apelowaliśmy o utworzenie trzech klas z oddziałami przygotowania wojskowego, mają one powstać w trzech placówkach. Uważam, że to dobra decyzja. Powinniśmy uczcić pamięć o przeszłości. Kiedy będziemy przygotowali się na najgorsze, możliwe, że takiej wojny już nigdy nie będzie.

Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, jednak walki nadal toczyły się na Dalekim Wschodzie. Wojna pacyficzna Stanów Zjednoczonych z Japonią, a co za tym idzie II Wojna Światowa, zakończyła się dopiero 2 września 1945 wraz ze zrzuceniem głowic atomowych na Hiroshimę i Nagasaki. Japonia podpisała bezwarunkowy akt kapitulacji wobec Aliantów Zachodnich.

Dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała, niestety, odzyskania wolności. Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, także dla Polski, koniec II wojny światowej był początkiem sowieckiego zniewolenia.

LN

Konflikt, który zmienił świat – obchody 78. rocznicy II Wojny Światowej

Skip to content