Koniec bramek na państwowych autostradach

Fot. gov.pl

Bramki na państwowych autostradach, zastąpi elektroniczny system poboru opłat. Ma to na celu poprawę płynności ruchu i zwiększenie wygody korzystania z autostrad.

Jak zapowiedziało Ministerstwo Finansów w przyszłym roku opłatę za przejazd autostradą będzie można zrealizować na kilka sposobów np. biletem elektronicznym, na stacji paliw lub poprzez aplikacje mobilną. Zamiast bramek na płatnych odcinkach, zostaną zainstalowane kamery skanujące numery rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. Więcej na ten temat mówi Maciej Górski z Departamentu Informatyzacji Ministerstwa Finansów:

– Zakładamy montaż dwóch kamer infrastruktury kontrolnej, na wjeździe i wyjeździe z autostrady. Mają one skuteczność 95%, a po dodaniu trzeciej, możliwość, że jakiś pojazd nie zostanie wykryty dąży do zera.

Ulepszenia będą obowiązywały na odcinkach autostrad, którymi administruje Skarb Państwa. Innowacje pojawią się na autostradzie A2 na odcinku z Konina do Strykowa i A4 między Wrocławiem i Sośnicą. Nie jest wykluczone, że w przyszłości z podobnych ulepszeń będą korzystali także koncesjonariusze płatnych odcinków autostrad.

– Myślę, że spółki koncesyjne będą zainteresowane tą zmianą dopiero po stabilizacji systemu. Zakładamy że będzie to długofalowy proces. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile koncesjonariuszy będzie chciało nawiązać z nami współpracę.

Nowy projekt zmian w ustawie o autostradach trafi w najbliższych dniach do uzgodnień między ministerstwami i do konsultacji społecznych.

AS / IAR