Podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski poinformował, że od 1 kwietnia zostaną zniesione limity finansowe na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i operację zaćmy.

Sposób bezlimitowego finansowania części świadczeń, w tym: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz świadczenia z zakresu usuwania zaćmy ma pomóc w tym, by szybciej wykonywać kluczowe elementy diagnostyki. Ministerstwo ma nadzieję, że działania które podejmują doprowadzą do skracania kolejek, a pacjenci będą mili szybszy dostęp do tych świadczeń.

Skrócenie kolejek do zabiegów powoduje większą mobilizację każdego szpitala. O sytuacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie rozmawiamy z zastępcą dyrektora ds. lecznictwa, Jolantą Majer:

Ze strony szpitala będzie to wymagało na pewno wiele zmian organizacyjnych, żeby móc sprostać zadaniu. Zobaczymy jaka będzie liczba pacjentów, którzy dodatkowo się do nas zgłoszą i postaramy się przystosować w ten sposób działalność szpitala, żeby móc jak najwięcej zaoferować naszym pacjentom. Na razie wygląda to niezbyt dobrze, istnieją ograniczenia sprzętowe. W naszym szpitalu mamy dostępny jeden aparat do rezonansu i dwa aparaty tomografii komputerowej. W przyszłości mamy zaplanowany zakup kolejnego tomografu, to na pewno poprawiłoby tę sytuację. Moglibyśmy wtedy przy użyciu tych urządzeń realizować te nowe zadania. Słyszałam, że w tym momencie realny czas oczekiwania na operację zaćmy wynosi dwa lata, natomiast staramy się wykonywać tych operacji więcej, przy takich jak gdyby nakładach czasu poza godzinami pracy, w których możliwych do wykonania jest więcej operacji, niż w normalnym planie operacyjnym.

Szef Ministerstwa Zdrowia zapewnił, że ilość środków desygnowanych na trzy zakresy oczywiście się zwiększy.

KF

źródło: IAR

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content