Koniec marzeń o nowym stadionie Rakowa?

78 mln 670 tysięcy zł – na tyle opiewa niższa z dwóch złożonych w terminie ofert na budowę Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie, czyli stadionu, który miałby zastąpić obecny obiekt Rakowa.

Złożyło ją konsorcjum firm dwóch przedsiębiorstw polskich i jednego tureckiego. Liderującą firmą jest Stadion Pro z Zabrza. Oferenci zobowiązali się zrealizować inwestycję w ciągu 12 miesięcy. Problemem jest jednak kwota, bo wstępny kosztorys inwestycji, na którym opierał się urząd opiewał na 38 mln zł, czyli ponad dwa razy mniej, a i tak kwota ta zawierała już zakładane ministerialne dofinansowanie. Dziś w częstochowskim budżecie jest zabezpieczony jedynie wkład własny w kwocie zaledwie 16 mln zł.

– Jest to kwota niewystarczająca, ciągle nie mamy też informacji czy i ile dostaniemy z Ministerstwa Sportu i Turystyki – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj – Trudno dywagować nt. przyszłości. Wiadomo, że miasto nie jest w łatwej sytuacji finansowej. W tej chwili ograniczamy wydatki budżetowe, natomiast wiemy jak ważna jest to inwestycja dla kibiców Rakowa, dla klubu. Na pewno będzie to przedmiotem rozważań.

Decyzji należy oczekiwać w najbliższych tygodniach. Drugą ofertę w przetargu na 91 mln złotych złożyła częstochowska Przemysłówka. W tym przypadku czas realizacji określono na dwa lata. Wpłynęła też trzecia propozycja, ale za późno, bo chwilę po godzinie 10, do której trwało składanie ofert.

MD
fot. czestochowa.pl