Koniec z „plastikowym rondem” na Północy. Szykuje się ponad 2 milionowa inwestycja

Wielkimi krokami zbliża się przebudowa skrzyżowania al. Wyzwolenia z ul. Fieldorfa-Nila w dzielnicy Północ. Mająca kosztować ponad 2 miliony złotych inwestycja ma przede wszystkim zapewnić większy poziom bezpieczeństwa użytkownikom ruchu.

W ten sposób słynne już „plastikowe rondo” na Północy przejdzie do historii. O tym, co w jego miejscu pojawi się już niebawem poinformował rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, Maciej Hasik:

– Finalizowana jest procedura, która pozwoli na podpisanie umowy i przekazanie placu budowy wykonawcy nowego skrzyżowania al. Wyzwolenia z ul. Fieldorfa-Nila za pętlą tramwajową w dzielnicy Północ. W postępowaniu przetargowym najkorzystniejszą okazała się oferta firmy Rafalin, która zrealizuje roboty za kwotę blisko 2 milionów 150 tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą w całości z budżetu miasta Częstochowy. Istotą realizacji jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego w tej części naszego miasta. Skrzyżowanie pozostanie skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Poprawa infrastruktury drogowej i towarzyszącej w obrębie skrzyżowania będzie dopełnieniem innych, realizowanych po sąsiedzku w ostatnich latach inwestycji komunikacyjnych. Należą do nich przebudowa al. wyzwolenia, budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Fieldorfa-Nila, czy budowa nowej skarpy z pętlą tramwajową w ramach budowy linii tramwajowej.

Pozornie prosta inwestycja, jaką wydaje się być przebudowa skrzyżowania, okazuje się jednak rozbudowanym procesem, pełnym pobocznych prac remontowych. Maciej Hasik powiedział więcej na ten temat:

– Zakres prac na budowie nowego skrzyżowania al. Wyzwolenia z ul. Fieldorfa-Nila obejmie m.in. wymianę nawierzchni jezdni na odcinku około 200 m pomiędzy krańcami skrzyżowania oraz wymianę nawierzchni na wlotach skrzyżowania, zwężenie jezdni do 4,5 m dla każdego kierunku jazdy, wyprofilowanie skrzyżowania, budowę nowych pierścieni ronda z betonu i granitu, budowę nowych peronów autobusowych oraz reorganizacje zieleni. Prace mają zostać sfinalizowane do końca tego roku. O potencjalnych zmianach w organizacji ruchu spowodowanych budową będziemy informować na bieżąco.

Kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy, Tomasz Jamroziński, podkreślił znaczenie zbliżającej się inwestycji dla mieszkańców:

– Za nami ogromne inwestycje i strategiczne przebudowy. Mam tu na myśli częstochowskie odcinki DK91 i DK46 czy przedłużenie Korfantego z wylotem na Olsztyn. Ruszyły także prace związane z połączeniem ul. Krakowskiej z ul. 1 maja. Teraz przyszła pora, by skupić się także na drogach dzielnicowych, osiedlowych. Wcześniej dbaliśmy o nie w takim zakresie, na jaki wystarczało środków, zapewniając naprawy i doraźne ulepszenia. W tym roku kierujemy na ten cel szerszy strumień środków. Finał wielkich projektów uwalnia fundusze, które musiały być dotąd wkładem własnym miasta w duże inwestycje. Cieszymy się z tego, że skrzyżowanie ul. Fieldorfa-Nila z al. Wyzwolenia odmieni swoje oblicze. To bardzo ważne miejsce dla dzielnicy Północ. Z pewnością potwierdzą to mieszkańcy czy kierowcy.

Z pewnością przebudowa skrzyżowania al. Wyzwolenia z ul. Fieldorfa-Nila będzie nieuchronnie wiązać się z utrudnieniami w ruchu na tym odcinku. Kierowcy zatem będą musieli uzbroić się w cierpliwość i przetrwać uprzykrzający życie okres remontu.

WS

Fot.: MZD
Skip to content