Częstochowskie Muzeum Stomatologii organizuje konkurs literacki adresowany do pracowników służby zdrowia. Zadaniem konkursowym jest opisanie trudnych lub zabawnych sytuacji, jakich medycy doświadczyli podczas swojej pracy.
ZOBACZ TEŻ > > > Muzeum Stomatologii zaprasza na „przerażającą” wystawę
O szczegółach konkursu mówi dr Piotr Kuźnik, stomatolog, kolekcjoner oraz inicjator powstania Muzeum Stomatologii:
Wszystkich pracowników służby zdrowia zapraszam do udziału w konkursie – krótki opis, 2-3 strony A4. Chodzi o opowieści z życia wzięte, te humorystyczne i te tragiczne lub wzruszające. Rozstrzygnięcie konkursu ogłosiliśmy po 1 grudnia. Jest już dużo prac, które nas bardzo wzruszają i myślę, że jeszcze napłynie więcej prac na nasz konkurs. Po 1 grudnia zamykamy przyjmowanie zgłoszeń i komisja 3-osobowa ogłosi werdykt.

Mówi się, że koniec XX i początek XXI wieku to najgorzej udokumentowane czasy w historii. Prawie nikt już nie pisze pamiętników, korespondencję ograniczamy do krótkich wiadomości sms-owych i emailowych, a albumy fotograficzne umieszczamy na portalach społecznościowych, gdzie giną w zalewie informacji. Dr Piotr Kuźnik zamierza wydać prace konkursowe w formie książki ze wspomnieniami medyków, aby te najciekawsze historie z pracy w służbie zdrowia nie popadły w zapomnienie:
Chciałbym wydawać taką książkę raz na pół roku. Planuję, że pierwsze wydanie będzie w okolicach marca. Postaram się zamieścić w niej dużo ilustracji, bo mam w archiwum bardzo dużo zdjęć związanych z medycyną. Raz na pół roku będziemy ogłaszać tego typu inicjatywy, skierowane do pracowników służby zdrowia. Chcemy w jakiś sposób integrować całe środowisko, żebyśmy mogli się spotykać chociażby na gruncie Muzeum Stomatologii.
Pracownicy służby zdrowia są często cichymi bohaterami. Cichymi, bo prawie nikt nie wie o ich codziennym bohaterstwie. Konkurs literacki i książki ze wspomnieniami z pewnością przyczynią się do rozpowszechnienia wiedzy na temat codziennego bohaterstwa medyków.
