Konkurs Wokalny im. Reszków po raz 5!

Najpiękniejsze arie operowe wybrzmiewają w sali koncertowej Filharmonii  Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Wszystko za sprawą uczestników V Konkursu wokalnego imienia Jana, Edwarda i Józefiny Reszków, którzy dziś (28 lutego) biorą udział w I etapie konkursu. W ramach przesłuchań z fortepianem zaprezentuje się 15 solistów, studentów uczelni muzycznych z całej Polski, ale nie tylko. Ich zmagania ocenia wykwalifikowane jury, którego przewodniczącą jest Izabella Kłosińska, sopranistka, wybitna polska śpiewaczka operowa.

– Jest to wspaniała inicjatywa i wspaniała tradycja. Kolejny raz mam okazję być przewodniczącą tego Konkursu i jestem przekonana, że takie wydarzenia niezwykle wzbogacają życie kulturalnego danego regionu, ale są też pomocne w etapach rozwoju dla młodych ludzi. Przy takich okazjach można czasem odkryć perły – zauważa Kłosińska, która w swoim artystycznym dorobku ma ponad 40 ról operowych.

Dla Filharmonii jubileusz konkursu jest dowodem na to, że jest on już nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale swego rodzaju uroczystością. – To jest uroczystość przede wszystkim dlatego, że wspominamy najsławniejsze rodzeństwo jeśli chodzi o środowisko śpiewacze. Konkurs bardziej pasuje do opery i operetki, ale dla Częstochowy związki z rodziną Reszków są ważne i stąd Filharmonia od lat jest miejscem tego wydarzenia. Cieszy nas to, że laureaci chętnie do nas wracają i pamiętają gdzie zaczynali, robiąc muzyczną karierę – tłumaczy Ireneusz Kozera.

Wśród uczestników znalazła się m.in. Karolina Makuła studiująca na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występ na Konkursie Wokalnym im. Reszków był dla niej niezwykle emocjonujący. – To są duże emocje, nie tylko ze względu na rangę Konkursu, ale także na program jaki mamy zaprezentować przed wyjątkowym jury. Kiedy w spektaklu gram rolę mam czas żeby zbudować emocje, napięcie, a tutaj muszę zaprezentować się jak najlepiej w krótkim, ale różnorodnym repertuarze – dzieliła się tuż po występie Makuła.

Każdy z solistów prezentuje 15 minutowy program. II etap Konkursu odbędzie się 2 marca Przesłuchania są otwarte dla publiczności. Konkurs prowadzi Jacek Woleński.