Koronawirus okazją do wyłudzeń danych

Źródło: gov.pl

Na stronie internetowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie znajduje się komunikat dotyczący prób wyłudzania danych osobowych. Jest to ostrzeżenie dla wszystkich, którzy w ostatnim czasie mogli otrzymać telefony od osób, chcących wyłudzić dane osobowe, przedstawiając się jako pracownik inspekcji sanitarnej.

Edyta Kapelka z częstochowskiego sanepidu wyjaśnia, kiedy pracownik inspekcji sanitarnej może do nas zadzwonić.

– Tylko w sytuacji, gdy otrzymaliśmy dodatni wynik testu na koronawirusa. Wtedy jak najbardziej pracownik inspekcji sanitarnej dzwoni do nas, celem ustalenia grupy osób, z którą mieliśmy styczność w ostatnim czasie, ponieważ potencjalnie mogło dojść do ich zakażenia. Pracownicy inspekcji sanitarnej kontaktujący się z nami, posiadają niezbędne dane i proszą tylko o ich potwierdzenie – poinformowała.

Komunikat pojawił się m.in. z powodu sygnałów, jakie w ostatnim czasie otrzymuje Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Oszuści mogą kontaktować zarówno pod pretekstem ustalenia źródła zakażenia koronawirusem, jak i zapisu na testy.

– Niepokojąca może być sytuacja, w której anonimowa osoba dzwoni i prosi o podanie danych osobowych w celu umówienia na test. Inspekcja sanitarna nie wysyła obecnie nikogo na testy. Jeśli jest taka konieczność, robi to lekarz prowadzący – dodała Edyta Kapelka.

Pod żadnym pozorem nie należy podawać numeru PESEL oraz numeru seryjnego dowodu osobistego. Są to dane krytyczne, za których pomocą oszuści są w stanie zaciągnąć np. kredyt w instytucjach parabankowych.

BNO

Skip to content