Kościoły stacyjne w Częstochowie – kościół św. Barbary

Za nami początek Wielkiego Postu, a co za tym idzie, początek tzw. kościołów stacyjnych w archidiecezji częstochowskiej. W drugi dzień Wielkiego Postu, w czwartek 27 lutego, kolejną świątynią wyznaczoną przez metropolitę częstochowskiego, abp Wacława Depo, był kościół św. Barbary.

Mszy św, odprawionej tego dnia w kościele, przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który wyjaśniał, dlaczego akurat ta parafia stała się miejscem kolejnego zatrzymania się podczas Wielkiego Postu:

– Myślę, że powodów jest bardzo wiele, co prawda nie takich zasadniczych, niemniej jest to kolejny, wyznaczony przez Księdza Arcybiskupa, kościół naszego “statio”, czyli zatrzymania się w Wielkim Poście. Warto przypomnieć, że tego dnia również i mieszkańcy Rzymu nawiedzają bardzo ciekawy kościół, tj. Kościół św. Jerzego na Velabrum, który jest mocno związany z historią Rzymu i istotą chrześcijaństwa – zwraca uwagę Ksiądz Biskup. – Kościół ten był ponadto kościołem stacyjnym słynnego konwertyty, kard. Newmana. Dzisiejszy kościół stacyjny jest zatem pełen różnych kontekstów i nawiązań.

Proboszcz parafii, o. Ryszard Dec, podkreślał, jak wielkie znaczenie ma dla tutejszej wspólnoty parafialnej odprawienie Mszy św. w ramach kościołów stacyjnych:

– Na pewno jest to ważne wydarzenie dla nas i dla wszystkich, którzy będą uczestniczyć w dzisiejszej Eucharystii, szczególnie, że włączamy się w przygotowanie do obchodów Świąt Wielkiejnocy. Gromadzimy się tutaj, aby powierzyć siebie Panu Bogu na czas Wielkiego Postu, byśmy mogli przeżyć go jak najlepiej, zarówno we wspólnocie parafialnej, jak i indywidualnie – podsumowuje o. Dec.

Podczas homilii, wygłoszonej w trakcie Mszy św., bp Przybylski przypominał o grzesznej naturze człowieka i zaznaczał, że tylko wiara w Boga jest w stanie go z “bagna grzechu” wyciągnąć. Kolejnym kościołem stacyjnym będzie w piątek, 28 lutego kościół św. Wojciecha w Częstochowie. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00.

MSI