Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – czy to dobry pomysł?

Osoby, które potrzebują dodatkowej gotówki (np. na zakup samochodu czy remont mieszkania) powinny poświęcić nieco czasu na znalezienie najkorzystniejszej oferty – całkowite koszty kredytu mogą znacząco różnić się między sobą w różnych bankach. Warto też zastanowić się, czy lepszym wyborem będzie zaciągnięcie zobowiązania ze stałym, czy też może ze zmiennym oprocentowaniem.

Stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – kiedy to się opłaca?

Przyszły kredytobiorca (po określeniu, jaka kwota kredytu będzie mu potrzebna) musi jeszcze zdecydować, czy woli zaciągnąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem, czy może wybrać wariant z oprocentowaniem zmiennym. Oba rozwiązania mają swoje zalety; to, które okaże się korzystniejsze dla danej osoby, zależy od kilku czynników.

Kredyt gotówkowy – stałe oprocentowanie może być lepsze przy dłuższym okresie spłaty

Zazwyczaj kredyty gotówkowe są zaciągane na krótki okres, a kredytobiorcy stosunkowo szybko spłacają swoje zobowiązanie. Nie zawsze jednak tak jest; niektóre banki udzielają kredytów gotówkowych nawet na okres 10 lat. W takim przypadku stałe oprocentowanie kredytów gotówkowych wydaje się mieć spory sens; podczas dekady poziom stóp procentowych może się nawet kilkukrotnie zmienić, co z kolei pociągnie za sobą zmianę poziomu wskaźnika WIBOR. Przy dłuższych okresach kredytowania stałe oprocentowanie może być zatem niezłym wyborem.

Podobnie będzie w momencie, gdy sytuacja gospodarcza w kraju jest nieco niestabilna – i wszystko wskazuje na to, że kolejne miesiące przyniosą podwyżki stóp procentowych. Jeśli analitycy czy ekonomiści z coraz większą pewnością prognozują podniesienie stóp, to można się spodziewać, że w końcu RPP faktycznie podejmie taką decyzję. A to poskutkuje wzrostem WIBOR-u i w konsekwencji – wyższą ratą kredytu.
Kiedy natomiast lepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy ze zmiennym oprocentowaniem? Zazwyczaj oprocentowanie takiego kredytu jest niższe, a co za tym idzie – najczęściej niższe są również całkowite koszty zobowiązania. To jest jednak możliwe, jeśli stopy procentowe utrzymają się na tym samym poziomie lub zostaną obniżone. A to z kolei jest bardziej prawdopodobne w przypadku zobowiązania zaciągniętego na krótki okres.

Można zatem stwierdzić, że im dłuższy okres kredytowania, tym korzystniejszy może okazać się wybór stałego oprocentowania – zwłaszcza jeśli sytuacja gospodarcza kraju jest niestabilna. Warto również pamiętać, że stałe oprocentowanie gwarantuje też większy komfort psychiczny, co także jest istotne dla wielu kredytobiorców.

Przed dokonaniem decyzji warto porównać oferty

Należy jednocześnie mieć świadomość, że przy zaciąganiu kredytu gotówkowego istotny jest nie tylko rodzaj oprocentowania, ale też jego poziom, marża banku, prowizja za udzielenie zobowiązania itd. Aby móc łatwo porównać propozycje kredytów gotówkowych w różnych instytucjach, warto odwiedzić np. https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-gotowkowy/. Dzięki temu, przyszły kredytobiorca łatwo oszacuje ile będzie kosztował go kredyt.

Skip to content