Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Marek Bator uhonorowany został Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Ta przyznawana jest szczególnie zasłużonym osobom lub instytucjom działającym na terenie województwa śląskiego.

Ks. Marek Bator po otrzymaniu nagrody zaznaczył, że w tym przypadku jest to dzieło wielu osób:

Patrząc na tą odznakę zawszę widzę w niej wszystkich ludzi, którzy się na nią złożyli. Nie da się wszystkiego samemu wszystkiego poprowadzić. Zasługi są dla całego zespołu. Ogromna zasługa dla pracowników, wolontariuszy, przyjaciół, sponsorów, dobroczyńców, darczyńców ofiarujących środki i rzeczy materialne oraz duchowe na rzecz tego co robimy jako Caritas, pod tym jednym wielkim znakiem.

Analizując za co w głównej mierze mogła zostać przyznana nagroda, ks. Marek stwierdza, że mogła zadecydować szybkość działania w momencie rozpoczęcia się wojny w Ukrainie oraz skala na jaką została udzielona pomoc:

Po wybuchu wojny uruchomiliśmy punkt dla cudzoziemców i uchodźców wojennych. W ciągu jednej nocy dostosowaliśmy go do takich szybkich potrzeb i rozpoczęliśmy współpracę z miastem. Lepiej jest prowadzić takie coś jeśli jest umocowanie prawne. To miasto zajmuje się rejestracją, miasto kontroluje i załatwia wszystko od strony urzędowej, bo my nie mamy do tego ani prawa, ani narzędzi, żeby to robić. Natomiast nasza pomoc polegała na tym, że byli studenci, którzy byli dużym wsparciem, zwłaszcza jeśli chodzi o stronę językową. Później rozpoczęły się wszystkie akcję związane z pomocą. Przypominam, że zakony z samej Częstochowy przyjęły ponad 600 uchodźców.

Wręczona odznaka to okrągły medal z wizerunkiem Orła Piastów górnośląskich z rozłożonymi skrzydłami, z napisem w górnej części „ZA ZASŁUGI” i w dolnej części: „DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. Na ręce ks. Marka Batora odznakę złożyła Wiceprzewodnicząca Sejmiku Śląskiego Beata Kocik, a legitymację oraz wyrazy uznania przekazał Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz.

źródło fot: www.facebook.com/MagdziarzRobert
Skip to content