Kto nie ma Syna Bożego, nie ma życia – abp Wacław Depo do lekarzy

Częstochowskie środowisko lekarzy i pracowników służby zdrowia zgromadziło się w piątek 11 stycznia na Mszy św. odprawionej w kościele Rektorackim w ich intencji. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zaznaczył, że lekarze poprzez swoje powołanie są w pewnym sensie podobni do księży:
– Wspólna misja to jest służba życiu. Ale nie tylko życiu temu, które my posiadamy jako życie wieczne, ale przede wszystkim my wierzymy w życie, którym jest Bóg, bo to on jest życiem i to samym życiem. Dlatego my uczestniczymy w jego życiu. To, co się dzieje z nami i wokół nas jest również z tego źródła, którym jest sam Bóg. Dzisiaj dziękujemy Bogu za siebie, to znaczy zarówno za lekarzy, którzy służą życiu, który poświęcają swoje życie, a nie tylko wykonują zawód, jak i prosimy o dar licznych powołań do kapłaństwa, ale i ludzi, którzy poświęcają się drugiemu człowiekowi.
W wygłoszonej homilii abp Depo, przypominając scenę uzdrowienia trędowatego przez Jezusa, zwrócił uwagę, że chociaż cierpienie jest nieodłączną częścią życia człowieka, wynika ono z zerwania więzi z Bogiem. Cierpienie, niezależnie od tego w jakiej pojawia się formie, jest zawsze wołaniem o Zbawiciela. Naprzeciw tym pragnieniom i tęsknotom wyszedł Bóg w tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Kaznodzieja przytoczył również słowa św. Jana Pawła II „Cierpienie przezwyciężone miłością to jest Jezus Chrystus”. Abp Depo przypomniał również wielkie postaci naszych czasów, bł. Matkę Teresę z Kalkuty oraz św. Jana Pawła II, jako tych, którzy wytyczali kierunek współistnienia obok siebie cierpienia i wyzwolenia niesionego przez miłość. Metropolita zakończył homilię słowami, że Eucharystia jest sakramentem mocy i przebicia się przez tajemnicę grzechu i cierpienia. W tej tajemnicy możemy co dzień doświadczać miłości, która zwycięża, miłości, która daje życie.
Coroczna Msza św. w intencji częstochowskiego środowiska lekarzy i pracowników służby zdrowia inicjowana jest przez częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, którego wieloletnim prezesem była dr Wanda Terlecka:
– Zawsze prosimy księdza Arcybiskupa żeby przewodniczył Mszy św. za wszystkich pracowników służby zdrowia i w ich intencjach. Jest to bardzo ważne dla nas wszystkich.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie jej uczestników z abp. Wacławem Depo oraz z zaproszonymi gośćmi.

ZD

Skip to content