Lektorzy z minimum dwuletnim doświadczeniem uczestniczą w kursie ceremoniarza, który potrwa do jutra (23 sierpnia) w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Jego celem jest pogłębienie znajomości przepisów liturgicznych oraz przygotowanie do prowadzenia grup ministrantów podczas różnych uroczystości w parafii. Mówi duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Paweł Wróbel:

– Są tu osoby, które ukończyły już szkołę podstawową, są studenci, osoby pracujące, które biorą udział w kursie po to, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat liturgii i w przyszłości stać się osobami, które będą mogły pomóc księdzu przy ołtarzu, w prezbiterium, w przygotowaniu liturgii i w jej przebiegu, żeby była piękniejsza.

Aby przekazać młodym ludziom tę wiedzę, zajęcia zostały podzielone na dwie części: wykładową oraz praktyczną:

– W części wykładowej przede wszystkim opieraliśmy się na omawianiu poszczególnych części Mszy św. Te zajęcia prowadził ks. Mariusz Bakalarz i ks. Damian Kwiatkowski. Przedstawiali oni pojedynczo każdy element Mszy św., wyjaśniali, tłumaczyli, tak aby ci przyszli ceremoniarze rozumieli po co, wykonuje się pewne gesty, dlaczego są używane poszczególne księgi i jak się w nich odnaleźć. Natomiast podczas ćwiczeń jako ceremoniarze przygotowali asysty, sami próbowali ustawiać księgi pod szczególne wydarzenia liturgiczne, nabożeństwa.

W kursie uczestniczy 17 młodych mężczyzn, którzy z uwagą oraz skupieniem zgłębiają wiedzę dotyczącą liturgii. Igor Kowalski z parafii św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Myszkowie opowiada, czym jest dla niego ten kurs:

– Na pewno chce tu pogłębić swoją wiarę i wiedzieć więcej, jak odprawić idealną liturgię. Tematy są dość trudne, ceremoniarz musi zadbać o każdy szczegół, musi wszystko przygotować, nie tylko ustalić asystę liturgiczną, ale czasem również ustalić pieśni liturgiczne, gości. Dużo jest tej wiedzy, ale na pewno się przyda.

Tomasz Serwiak z parafii św. Wawrzyńca w Borownie zdradza poziom trudności związany z funkcją ceremoniarza:

– Jest to na pewno takie duchowe przygotowanie w kwestii teoretycznej. Materiał jest obszerny w porównaniu z tym, co mieliśmy na kursie lektorskim. Myślę jednak, że jeśli ktoś będzie chciał, to zdoła wszystkie te informacje zapamiętać.

Zakończeniem kursu będzie dzień skupienia, który odbędzie się 20-21 września. Również 21 września podczas uroczystej Mszy św. o godzinie 17.00 w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie nastąpi pobłogosławienie ceremoniarzy.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content