Kwarantanna w trzech częstochowskich szkołach

U trojga częstochowskich uczniów wykryto covid. Decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie w szkołach, w których testy pokazały pozytywny wynik na obecność wirusa, kwarantanną objęto trzy klasy.

Edyta Kapelka z częstochowskiego Sanepidu podsumowuje dotychczasowe badania oraz wyjaśnia, w których szkołach wysłano uczniów na kwarantannę:

Obecnie mamy trzy przypadki zachorowań w częstochowskich szkołach. W Zespole Szkół Ekonomicznych jest to jeden przypadek, tam 14 uczniów obecnie przebywa na kwarantannie. W Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego również jedna osoba jest chora i tam 22 osoby przebywają na kwarantannie. Natomiast w Zespole Szkół Muzycznych mamy również jedną osobę chorą, przez co 11 uczniów i 1 nauczyciel przebywa na kwarantannie.

Zaznaczę tylko, że te osoby, które przebywają na kwarantannie, są to osoby niezaszczepione. Pozostałe osoby z klasy, które już przebyły szczepienie mają pracę zdalną, jednak nie zostały objęte kwarantanną.
– podkreśliła.

Rzecznik częstochowskiego Sanepidu wyjaśniła także jak wyglądają procedury w przypadku wykrycia pozytywnego wyniku testu w szkole:

Inspekcja Sanitarna przeprowadza dochodzenie w wyniku którego część osób, które miały bezpośredni kontakt z uczniem, który jest zakażony, to te osoby po naszej weryfikacji podlegają kwarantannie bądź też nie – to wszystko zależy od dochodzenia epidemiologicznego. Każdy jeden wypadek podlega bardzo dokładnemu wywiadowi epidemiologicznemu. Również może się tak zdarzyć, że jeżeli dwie grupy miały zajęcia w jednej klasie, to wtedy dwie klasy byłyby objęte kwarantanną – tak jak mówię, tylko te dzieci, które nie są zaszczepione.

Jak mogliśmy usłyszeć, kwarantanną objęto tylko niezaszczepione dzieci. Zaszczepieni uczniowie, choć zostali skierowani na zajęcia w trybie online, nie zostali objęci kwarantanną.

Skip to content