Już po raz 27. odbędzie się kwesta dla ratowania zabytkowych nagrobków na częstochowskich nekropoliach. W tym roku potrwa ona aż trzy dni, od 1. do 3. listopada. Jak zwykle kwestować będą artyści, twórcy, dziennikarze, społecznicy oraz częstochowska młodzież.
– Tradycja kwestowania zrodziła się w Częstochowie wiele lat temu i przetrwała, mimo licznych zawirowań – powiedział Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligi Miejskiej, organizatora kwesty. – Częstochowski samorząd wiadomo, że zaczynał w trudnych czasach, zmiana ustroju, i bardzo nas interesowało w jaki sposób Częstochowę wydobyć na niepodległość, jak Częstochowa może we wszystkich możliwych kierunkach zaznaczyć swoją obecność. I to zainteresowanie przodkami, historią Częstochowy, osobami, które tworzyły Częstochowę skutkowało również tą akcją. Ale muszę jasno przyznać, że też wzorowaliśmy się na tej akcji na Powązkach, która była przecież dużo wcześniej zorganizowana, między innymi przez Jerzego Waldorfa. Więc mówimy: no dobrze, to na Powązkach mogą, w Warszawie mogą, a w Częstochowie nie? Ten pomysł został zrealizowany. Miasto, jako samorząd nie mogło być organizatorem, w związku z tym nasze stowarzyszenie, Liga Miejska, podjęło się tej organizacji. Przez pewien czas organizowaliśmy to też we współpracy z Ośrodkiem Promocji Kultury Gaude Mater, ale od początku do dzisiaj organizatorem jest Liga Miejska, oddział Ligi Krajowej.
Przez 27 lat kwestowania udało się zebrać znaczącą łączną sumę pieniędzy przeznaczonych na renowacje zabytkowych nagrobków – 9 na cmentarzu św. Rocha, 15 na cmentarzu Kule i 1 na cmentarzu św. Józefa na Rakowie, dodaje Tadeusz Wrona:
– Prowadzimy pełną ewidencję, zresztą ona jest jawna. Każda zbiórka jest zgłaszana na stronie internetowej prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. I pełna kwota wydatkowanych środków na wszystkie zabytki w tym czasie to było 410 tysięcy 526 złotych, więc to jest spora kwota. Należy się wielkie podziękowanie dla wszystkich darczyńców, mieszkańców Częstochowy, tych mieszkańców, którzy mieszkają już poza Częstochową, a przyjeżdżają tu na groby swoich najbliższych. No i dla kwestarzy, którzy po prostu stoją i swój czas poświęcają po to, żeby zebrać środki.
– Corocznie w kweście biorą udział przedstawiciele różnych środowisk naszego miasta. Wszystkich łączy idea zadbania o naszą wspólną przeszłość – wyjaśnia Paweł Ruksza, wiceprzewodniczący Ligi Miejskiej:
– Kwestują aktorzy, politycy, ludzie kultury. To się nie zmienia, ale do tej grupy ludzi doszło jeszcze grono osób, ja bym to nazwał grono osób społeczników, ale również i młodzież częstochowskich szkół, głównie Liceum Plastyczne. Ale coraz więcej młodzieży z różnych szkół średnich dołącza, więc to grono cały czas się powiększa.
Kwestujących można będzie spotkać na częstochowskich nekropoliach od 1. do 3. listopada w godzinach od 9.00 do 16.00. Wraz z organizatorami prosimy o wsparcie tej inicjatywy.