Kwestowali na rzecz renowacji zabytkowych pomników po raz 25.

Fot. Radio Fiat

To już ćwierć wieku, kiedy w Uroczystość Wszystkich Świętych na częstochowskich cmentarzach lokalni artyści, dziennikarze i działacze społeczni zbierają pieniądze na renowację zabytkowych grobów. Kwestujących można było spotkać na cmentarzu Kule oraz św. Rocha.

Od lat jedną z wielu osób czynnie zaangażowanych w zbiórkę jest Monika Fajer, prezes fundacji „Monika Fajer Zawsze z Ludźmi”. Jak przyznaje, cieszy ją, gdy w ratowanie dziedzictwa angażują się ludzie młodzi.

– Z roku na rok jest wśród kwestujących coraz więcej młodzieży, co mnie bardzo cieszy. Musimy uświadomić najmłodszym, że kiedy nas już zabraknie, to na nich będzie spoczywać odpowiedzialność dbania o nagrobki. To ważne, że wśród częstochowian wrzucających do puszek znalazło się wielu, którzy podchodzili z dziećmi, tłumacząc im, na co przekazują pieniądze – powiedziała prezes.

Inicjatywa związana z kwestowaniem na rzecz zabytkowych grobów to nie tylko możliwość do wsparcia inicjatywy, ale też okazja do odkrywania lokalnej historii. Częstochowianie chętnie zapalali znicze nie tylko na grobach swoich bliskich, ale także na tych symbolicznych i znaczących dla historii Polski i miasta.

BNO

Skip to content