1 listopada przeżywaliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień później – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To szczególny czas, kiedy pamiętamy o tych, którzy odeszli już z naszego świata. O tych, którzy oddali życie w obronie wartości patriotycznych przypomina m.in. konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowany od 13 lat przez europoseł Jadwigę Wiśniewską. W poniedziałek, 7 listopada w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze odbyła się promocja książki, w której zamieszczono prace tegorocznych uczestników konkursu.

Obecny podczas poniedziałkowego wydarzenia metropolita częstochowski abp Wacław Depo zauważył, jak ważnym aspektem jest pielęgnowanie historii przez młodych ludzi:

Zapisałem sobie kiedyś myśl Cypriana Kamila Norwida: Historia to nie tylko zapis nagich faktów historycznych, ale przede wszystkim pojęcia, które naród o własnej historii wyrabia. Cieszymy się, że ludzie młodzi już od kilkunastu lat wchodzą w ślady tych, którzy zostali pomordowani w Katyniu, a także zmarłych w katastrofie smoleńskiej. To jest ciągle żywe i jest to fakt, który nas zobowiązuje, aby odpowiedzieć miłością do Ojczyzny i Kościoła.

Zaduszki uświetnił spektakl „Elegia Katyńska” przygotowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Jego scenariusz ściśle wiązał się z konkursem. O szczegółach mówi inicjatorka konkursu – europoseł Jadwiga Wiśniewska:

Fragmenty prac stanowiły podstawę obejrzanej “Elegi katyńskiej”. Umiejętność doboru tekstów i odegrania ich była bardzo wzruszające. Warsztat teatralny jak i wokalny tej młodzieży był na najwyższym poziomie. Ja jestem bardzo szczęśliwa, udało się poraz 13. wydać książkę, dać szansę młodym na debiut i udokumentować losy pomordowanych na Wschodzie.

Bastion św. Barbary, w którym odbyły się Zaduszki to wyjątkowe miejsce, co podkreślił o. Samuel Pacholski – przeor Jasnej Góry:

Gromadzimy się w nowym i szczególnym miejscu na Jasnej Górze. Szczególny artefakt tego miejsca to obraz Matki Bożej, który brał udział w ŚDM w 1991 roku. Właśnie wtedy święty Jan Paweł II powiedział, że Europa powinna oddychać dwoma płucami – Wschodu i Zachodu.

W ciągu 13. edycji konkursu powstało 2915 prac. W tym roku do etapu wojewódzkiego wpłynęło 220 prac z 71 szkół województwa śląskiego. O decyzji udziału w konkursie oraz o tym, co zawarła w swojej pracy opowiedziała Marta Gaudy, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, finalistka konkursu:

W konkursie wzięłam udział, bo interesuje się historią i warto ją pielęgnować. Moja praca to impresjonistyczna wizja tego lasu, który miał przechowywać prawdę o tej zbrodni. Myślę, że taka forma tego lasu mogłaby nam te wiedzę przekazywać.

Przed rozpoczęciem części oficjalnej europoseł Jadwiga Wiśniewska wraz z kadetami Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej zapaliła znicze pod Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze. Uroczystości zwieńczyła Msza Św., której przewodniczył abp Wacław Depo. Radio Fiat i potral Czestochowskie24.pl od początku sprawują patronat medialny nad Konkursem i Zaduszkami Katyńskimi.

Galeria: fot. Radio Fiat

Las, który pamięta - X Zaduszki Katyńskie na Jasnej Górze

Skip to content