Lasy Państwowe zapraszają na survival

Społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli formami aktywności terenowej nastawionymi na bliski kontakt z naturą, liczy w Polsce ponad 40 tysięcy osób.

To właśnie do nich skierowany jest program Lasów Państwowych, który rusza 21 listopada. W ramach programu zostały wyznaczone specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy tych nietypowych form aktywności będą mogli uprawiać swoje hobby, bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. O szczegółach mówi Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych:

– Te miejsca, które wyznaczyliśmy, będą specjalnie oznakowane w banku danych o lasach. Będą to miejsca, gdzie będzie można legalnie przenocować, uprawiać bushcraft i survival. Są 44 takie obszary, które obejmują 65 tys. hektarów.

Na tych obszarach zainteresowane osoby będą mogły biwakować zgodnie z obowiązującym regulaminem:

– W granicach tych obszarów będą mogli zanocować bez uzyskiwania zgody nadleśniczego, a wcześniej taka zgoda była wymagana. Czyli będą mogli przenocować w dowolnym miejscu, w grupie do 4 osób, dwie noce z rzędu. Nadleśnictwo wystarczy jednie uprzedzić pocztą elektroniczną o zamiarze noclegu. Biwakujący będą musieli przywrócić potem miejsce do stanu wyjściowego.

Program będzie trwał do 23 listopada 2020 roku. Obszary nim objęte będą monitorowane przez leśników i wolontariuszy.

AK

źródło foto: Lasy Państwowe