Ławeczka dla Machalicy

Fot. e-teatr.pl

Marek Perepeczko, Halina Poświatowska, Władysław Biegański, Antoni Fertner. Teraz do ich grona ma dołączyć również Piotr Machalica. Wieloletni dyrektor artystyczny Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zmarł nagle w grudniu zeszłego roku. Jego postać oraz wszystkie zasługi dla krzewienia kultury w mieście mają być upamiętnione poprzez charakterystyczną ławeczkę.

O opinię na temat tego pomysłu zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy:

– Uważam, że jest to dobry pomysł. Piotr Machalica był dyrektorem naszego teatru, dlatego należy upamiętnić go we właściwy sposób. Taka ławeczka będzie o nim przypominać.
– Świetny pomysł, ponieważ Machalica był bardzo związany z Częstochową.
– Jak najbardziej popieram taką inicjatywę.

Piotr Machalica na ekranie zadebiutował w 1979 roku. Jego dorobek artystyczny to również dziesiątki występów na scenach teatralnych oraz śpiewanie utworów m.in. Okudżawy czy Wojciecha Młynarskiego. Przez lata twórczej pracy otrzymał też wiele prestiżowych wyróżnień. Aktora wspomina Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie:

– Piotr był wspaniałym aktorem. Miał w sobie ogromny ładunek pokory i dystansu do tego, co robił. W tym zawodzie nie zdarza się to dość często. Jestem Mu bardzo wdzięczny za pokazanie, że praca w teatrze (choć to niełatwy kawałek chleba) może dawać ogromną radość.

Realizacja inwestycji nie jest jednak pewna. Więcej na ten temat mówi Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu w urzędzie miasta:

– Pomysł ławeczki, na której zasiadłby Piotr Machalica, wydaje się świetny. Niestety pojawił się już po tym, jak budżet miasta został uchwalony. W budżecie nie został przewidziany taki wydatek.

Pomysł można zrealizować, jeśli sprawy podjąłby się komitet społeczny. Lokalni działacze musieliby zebrać odpowiednią kwotę i przeznaczyć ją na wykonanie zadania. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku postawionych już ławeczek. Brakującą sumę do zebranej kwoty dokładało również miasto (ok 1/3 wymaganych środków). Czy niedługo będziemy mogli zobaczyć ławeczkę Piotra Machalicy? O tym przekonany się za jakiś czas.

ABK