W Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbędzie się promocja książki, pt. „Legendy Jury”.

Wydarzenie będzie miało miejsce 14 listopada o godz. 17:00. Publikacja jest efektem pięciu edycji Regionalnego Konkursu Legend, Baśni, Podań „Legendy Jury”, organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz dwóch edycji Jurajskiego Konkursu Plastycznego dla młodzieży i dorosłych „Ilustracja do bajek, legend, podań”.

– Książka jest rezultatem mojego autorskiego pomysłu na konkurs o “Legendach Jury”, a także na ilustracje do nich – mówi Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. – Konkurs zaczął się w 2015 roku i był co roku organizowany w różnych miejscowościach w całym północnym subregionie województwa śląskiego. Uczestnikami byli zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli. W wyniku konkursu wyłoniono laureatów i z całych tych 5 lat mamy 28 legend, które zostały zawarte w tej pozycji książkowej. Zawiera ono 96 stron i jest pięknie ilustrowana pracami, które zajęły drugie i trzecie miejsca w dotychczasowych edycjach – dodaje dyrektor.

Jedna z jurorek konkursu, dr Elżbieta Wróbel z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, zwraca uwagę na regionalny aspekt konkursu.

– Jest to swoista próba ocalenia czegoś, co jest rdzenne. Należy pamiętać, że w dobie mediów i Internetu pewne wartości zanikają – mówi jurorka. – Na przykład gwary, która jest wszechobecna w regionach silnych tożsamościowo, w naszym regionie z różnych przyczyn nie słyszy się zbyt często. Ponadto przez wiele lat w naszym społeczeństwie utrzymywał się pogląd, że “wiejskość” to coś, czego należy się wstydzić, w związku z czym ludzie często wyrzekali się swoich korzeni. “Legendy Jury” są z kolei próbą odbudowy tej tożsamości – podsumowuje Wróbel.

Na promocji „Legend Jury” będzie można otrzymać egzemplarz książki, jak również spotkać się z autorami legend. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

MSI

Fot.: Powiat Częstochowski

Skip to content