Rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej w Częstochowie zorganizował warsztaty dla dzieci w ramach tzw. Ferii w mieście.

Warsztaty odbyły się 16 stycznia i w ich trakcie dzieci mogły nie tylko zwiedzić rezerwat, ale także lepić garnki tradycyjną metodą. O szczegółach zajęć mówi Gerta Bielińska z Działu Archeologii Muzeum Częstochowskiego.

– Prowadzenie warsztatów w rezerwacie archeologicznym wiąże się ze zwiedzaniem rezerwatu i cmentarzyska ludności kultury łużyckiej sprzed 2500 lat. Na warsztatach dzieci będą mogły ulepić z gliny garnki metodą, jaką lepiono je tysiące lat temu, czyli metodą wałeczkowo-taśmową, a przedmioty, które wykonają, mogą sobie zabrać na pamiątkę.

Rezerwat organizuje tego typu warsztaty co roku, zarówno w okresie wakacyjnym, jak i w czasie ferii zimowych. Jak podaje Bielińska, zajęcia mają swój określony przebieg.

– Zajęcia prowadzimy w dwóch cyklach. Czasami zgłaszają się grupy, a czasami prowadzimy zajęcia indywidualnie i ta forma cieszy się w tym roku większym zainteresowaniem. Przyjmujemy do 12 osób wraz z opiekunami.

Warsztaty w Rezerwacie archeologicznym to nie jedyne atrakcje, jakie Muzeum Częstochowskie przygotowało w związku z feriami. Poprzedzały je wykłady w Dziale Historii i warsztaty plastyczne w Muzeum Haliny Poświatowskiej, natomiast dzień po nich, w piątek 17 stycznia, odbędą się warsztaty na temat zimowych zachowań zwierząt w Dziale Przyrody. Przyszły tydzień z kolei będzie obfitował w warsztaty w Działach Sztuki, Ratuszu Częstochowskim, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza i Multicentrum Zodiak, w trakcie których dzieci będą mogły dowiedzieć się wielu informacji na temat Częstochowy oraz jej historii.

MSI

Skip to content