W niedziele 26 czerwca oficjalnie rozpoczął się Letni Jurajski Festiwal Muzyczny. Inaugurujący go koncert odbył się w częstochowskim kościele ewangelicko-augsburskim. Przed publicznością wystąpił Chór Collegium Cantorum oraz Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej. Organizatorem cyklu wydarzeń jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie we współpracy z Filharmonią Częstochowską.

Pierwszy z siedmiu koncertów za nami, jednak do Częstochowy festiwal jeszcze wróci. Pięć z siedmiu koncertów będzie wyjazdowe. O dalszych szczegółach festiwalu mówi Małgorzata Majer – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie:

– Rozpoczynamy koncertem w Częstochowie. Będzie 7 koncertów w najpiękniejszych miejscach jury, m.in. w Złoty potoku czy na Zamku w Bobolicach. Kończymy również w Częstochowie. Na te wyjazdy Regionalny Ośrodek Kultury organizuje przejazdy autokarem. Publiczność już przed chwilą mnie pytała, czy takie wyjazdy będziemy organizować, więc domyślam się, że chętni będą.

Zadowolenia z miejsca, w którym rozpoczyna się festiwal nie krył jego gospodarz. „Muzyka łagodzi obyczaje..” mówił ks. Adam Glajcar – proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie:

– Bardzo się cieszę, że tegoroczny Letni Jurajski Festiwal Muzyczny rozpoczyna się w tej świątyni. Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju koncerty, muzykę. Muzyka łagodzi obyczaje, może również schłodzić w upalne dni, ale również zmusić do refleksji. Mam nadzieję, że ten koncert będzie refleksyjny, bo tego dzisiaj potrzebujemy w tym trudnym, zawirowanym świecie.

Muzyczny wieczór cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy, co jest obiecującym znakiem przed następnymi. Przypomnijmy, najbliższy koncert już 10 lipca w Złotym Potoku.

Galeria: Koncert inaugurujący Letni Jurajski Festiwal Muzyczny, 26.06.2022/fot. Radio Fiat

Skip to content