Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Częstochowie

Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Częstochowie 7 sierpnia rozpoczęła swoje zajęcia. 45 młodych ludzi z Zachodu i Wschodu przyjechało do Polski, aby nie tylko uczyć się o naszym kraju w szkolnej ławce, ale także wyjeżdżać na wycieczki krajoznawcze. Możliwość przyjęcia studentów miało tylko 5 uczelni w Polsce. W konkursie organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdobyła ten zaszczyt Akademia Jana Długosza. Na tej uczelni odbywa się już 9 edycja letnich szkół. Mówi dr Krzysztof Czajkowski, twórca projektu:
– Realizujemy program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który polega na tym, aby uczyć studentów, którzy zostali wytypowani przez polskich lektorów oddelegowanych przez Ministerstwo na uniwersytety zagraniczne. Obecność na tym kursie jest niejako awansem dla studentów, którzy uczą się języka polskiego w szkołach wyższych za granicą.
Do Częstochowy przybyli studenci z Chin, Kazachstanu, Azerbejdżany, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Belgii, Wielkiej Brytanii:
– Trzeba mieć świadomość, że część z tych osób jeszcze nigdy nie była w Polsce, inni dopiero zaczynają naukę naszego języka, a jeszcze inni mają barierę psychologiczną, aby mówić w obcym języku. Są również osoby, które mają za sobą kilkakrotne pobyty w Polsce nie tylko na szkołach letnich, ale także w wymianach studenckich w ramach Erazmusa. Także są to osoby o bardzo zróżnicowanym poziomie wiedzy języka polskiego.
Na początek uczniowie pisali test poziomujący, który określi na jakim etapie nauki jest grupa i pozwoli lektorom dostosować prowadzenie zajęć do tego studentów. Na koniec nauki, 25 sierpnia, studenci otrzymają certyfikaty ukończenia kursu.

KN