Liceum Sienkiewicza najlepsze w Częstochowie

IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie zostało wyróżnione w Śląskim Rankingu Liceów i Techników “Perspektywy 2020”.

9 stycznia Fundacja Edukacyjna “Perspektywy” ogłosiła ogólnopolskich ranking szkół średnich, w którym zwyciężyło Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na jego podstawie ogłoszono rankingi wojewódzkie – jednym z nich jest ranking dotyczący województwa śląskiego. Podczas uroczystości, która odbyła się 12 lutego na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, wyróżniono 15 najlepszych liceów i techników w województwie wyłonionych w rankingu Fundacji. LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie zajęło w nim XI miejsce.

– W tym roku znaleźliśmy się na 111 miejscu w Polsce, co jest naprawdę dużym osiągnięciem – mówi Jadwiga Sipa, dyrektor placówki. – Mam nadzieję, że kiedyś znajdziemy się w pierwszej setce, aczkolwiek i tak mamy powód do radości, bo w województwie śląskim zajęliśmy XI miejsce.

Entuzjazm dyrekcji szkoły podzielają jej uczniowie. Zapytaliśmy ich o opinię na temat rankingu.

– Moim zdaniem ta szkoła jest szkołą bardzo dobrą, bo mamy wysoki poziom nauczania i jesteśmy naprawdę dobrze przygotowywani do matury – mówi jedna z uczennic. – Uważam, że to bardzo słuszna decyzja, ponieważ szkoła bardzo dobrze przygotowuje do matury i jestem pewien, że dzięki niej dostanę się na wymarzone studia – dodaje uczeń. – Mamy super kontakt z nauczycielami – każdy z nich służy nam pomocą. W dodatku w szkole panuje bardzo przyjazna atmosfera, co sprzyja nauczaniu i uczeniu się – podkreśla inna uczennica.

Ranking Liceów i Techników “Perspektyw” przygotowywany jest corocznie od ponad 20 lat. Anna Wdownicka, członek Fundacji Edukacyjnej “Perspektywy”, wyjaśnia, na czym polega ranking.

– W rankingu korzystamy wyłącznie z konkretnych, sprawdzalnych danych, które otrzymujemy z okręgowych komisji egzaminacyjnych, z Ministerstwa Edukacji Narodowej i z komitetów głównych olimpiad, także branych w nim pod uwagę. Waga procentowa kryteriów wygląda w następujący sposób: matura z przedmiotów obowiązkowych – 30%, matura z przedmiotów dodatkowych – 45%, sukcesy w olimpiadach – 25%.

Gratulując laureatom, organizatorzy podkreślali, że ranking służy ambitnym założeniom edukacyjnym, naukowym i badawczym, a także ma pomagać młodym ludziom w wyborze naprawdę dobrej szkoły. Same rankingi dostępne są na stronie licea.perspektywy.pl.

MSI

Fot.: IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie