Liczby nie kłamią, czyli po maturze z matematyki

Fot. Radio Fiat

Matura z matematyki to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów dojrzałości. Właśnie dziś (5 maja) absolwenci szkół średnich zmierzyli się z królową nauk, zarówno w pytaniach otwartych, jak i zamkniętych. Do egzaminu przystąpiło ponad 270 tys. uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników oraz ponad 200 tys. absolwentów szkół średnich z lat ubiegłych.

Matura z matematyki jest jednym z trudniejszych wyzwań stawianych przed młodzieżą. Pokazują to statystyki: średnio co roku nie zdaje go ok. 15% uczniów. Jak dzisiejszy egzamin jest oceniany wśród maturzystów? Postanowiliśmy o to zapytać uczniów z V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

– W pierwszym dniu wszyscy się stresowali, dzisiaj było dużo spokojniej – mówiła jedna z abiturientek.

– Na egzaminie był m.in. dowód algebraiczny. Ostatnie zadanie było warte aż pięć punktów. Według mnie nie było trudno – powiedziała absolwentka.

– Niestety chyba potknąłem się na jętym z zadań. Tak przynajmniej wynika z rozmów z kolegami – stwierdził maturzysta.

Przygotowania do matur były czasem trudnym dla wszystkich. Uczniowie ze względu na zajęcia zdalne musieli w dużym stopniu dokształcać się samodzielnie. Pomagali im w tym jednak nauczyciele.

– Nauczyciele przygotowali dla tegorocznych maturzystów dodatkowe zajęcia przygotowujące do matury. Uczniowie dwa razy pisali też egzaminy próbne. W tym roku mamy 162 absolwentów. Jeśli chodzi o maturę z matematyki, dołączyli także absolwenci z poprzednich lat, także łącznie mieliśmy dziś 200 uczniów – mówiła Małgorzata Witek, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Poza egzaminem z matematyki, tego samego dnia odbył się także egzamin z historii muzyki w stopniu rozszerzonym. O ile ten pierwszy jest obowiązkowy, o tyle drugi należy do tzw. przedmiotów do wyboru, potrzebnych przy wyborze uczelni wyższej z konkretnym kierunkiem studiów. W czwartek 6 maja maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z języka angielskiego oraz historii sztuki w stopniu rozszerzonym.

BNO

Skip to content